Kiedy można odstąpić od umowy leasingu?

2014-03-13 21:19:00

Podczas trwania umowy leasingu mogą wystąpić rozmaite okoliczności, które sprawią, że dalsze korzystanie z przedmiotu leasingu traci sens. Czy w takiej sytuacji możemy odstąpić od umowy leasingowej?

Umowa leasingu jest skonstruowana w dość specyficzny sposób, który praktycznie nie daje możliwości od jej odstąpienia. Z punktu widzenia kodeksu cywilnego, istnieją jedynie trzy sytuacje, w których umowa może zostać zerwana przez podmiot finansujący, czyli leasingodawcę, a także jedna sytuacja, w której wypowiedzieć umowę może leasingobiorca. W pierwszym przypadku chodzi o kwestie wynikające z nieodpowiedniego wykorzystywania przedmiotu leasingu, w drugim natomiast o wady przedmiotu leasingu, za które winę ponosi leasingodawca. Może to być np. zaoferowanie nam wadliwego pojazdu, który uniemożliwia wykorzystywanie go zgodnie z profilem naszej działalności. Oczywiście udowodnienie winy nie będzie łatwe i musimy przygotować się na dość długą i zawiłą batalię.

Sprawdź też: Leasing operacyjny a finansowy - czym się różnią?

Istnieją jednak także okoliczności, w których dalsze korzystanie z leasingowanego samochodu czy innego środka trwałego traci sens. Może to wynikać z przebranżowienia lub problemów finansowych zmuszających do rezygnacji z określonej części majątku. Kodeks cywilny przewiduje taką możliwość, jednak zaznacza, że konieczne będzie uregulowanie pozostałych rat i wszelkich innych kosztów przewidzianych w umowie. W rzeczywistości więc zrezygnowanie z obowiązującej ciągle umowy umożliwia wyłącznie wcześniejszą spłatę zobowiązań. Co więcej, przedmiot leasingu trafia w ręce finansującego, czyli w przypadku leasingu operacyjnego tracimy zarówno określony środek trwały, jak i pieniądze związane z koniecznością spłaty pozostałego zadłużenia.

Jeśli jednak mimo wszystko postanowiliśmy odstąpić od umowy, warto poczekać z taką decyzją do upłynięcia 40 proc. okresu amortyzacji. Dzięki temu uda nam się uniknąć konieczności zwrotu podatku wliczonego wcześniej w koszt uzyskania przychodu. Jeśli umowę zdecydujemy się rozwiązać wcześniej, wszelkie uzyskane wcześniej korzyści podatkowe przepadną.

Wszystko to wskazuje, że podpisując umowę leasingu należy dokładnie przemyśleć sens jej zawierania. Stabilne wyniki finansowe i ugruntowana pozycja na rynku powinny uchronić nas przed ewentualnymi, przykrymi konsekwencjami.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam