Skrót AC odnosi się do ubezpieczenia AutoCasco - polisa chroni posiadacza samochodu przed ponoszeniem kosztów naprawy ewentualnych usterek i awarii auta.
Na samym początku trzeba jasno stwierdzić, że AC to ubezpieczenie dobrowolne. Właściciel samochodu może je wykupić, ale nie musi, w przeciwieństwie do polisy OC, która jest ubezpieczeniem obowiązkowym.
Możemy zdecydować się na kupno ubezpieczenia AC w różnych wariantach, w zależności od naszych oczekiwań i preferencji. Dwa najczęściej stosowane rozróżnienia to ubezpieczenie pełne i ubezpieczenie podstawowe. W przypadku tego drugiego możemy liczyć na świadczenia w razie wystąpienia kolizji drogowej oraz działania sił przyrody. Z kolei ubezpieczenie pełne obejmuje oprócz kolizji i nagłych sił przyrody także kradzież samochodu, a także kradzież jego wyposażenia np. radia. Obecnie większość oferowanych na rynku polis gwarantuje także pokrycie kosztów holowania pojazdu, jak również zapewnia samochód zastępczy. To drugie rozwiązanie to bardzo poręczna usługa, dzięki której możemy korzystać z w pełni sprawnego pojazdu, gdy nasz samochód jest poddawany naprawie.
Fakt, że ubezpieczenie AC ma charakter wariantowy sprawia, że w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych możemy spotkać się z różnymi opcjami w zakresie ochrony. Niektóre oferują już w ramach pakietu podstawowego wszystkie wyżej wspomniane usługi, inne z kolei naliczają za nie dodatkowe opłaty. Zanim zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia AC, powinniśmy dokładnie przejrzeć oferowane propozycje tak, aby w przyszłości być zadowolonym z ewentualnego świadczenia i obsługi.
Wybierając AutoCasco należy sugerować się takimi elementami, jak amortyzacja, udział własny oraz suma ubezpieczenia.
Amortyzacja jest ważna tylko wtedy, gdy nasz samochód został uszkodzony w takim stopniu, że potrzebna jest wymiana części. Im starsze jest auto, tym większy jest procent amortyzacji, co w praktyce oznacza tyle, że kwota odszkodowania się zmniejsza. Jeśli jeździmy dość leciwym samochodem, musimy się liczyć z gorszymi warunkami dotyczącymi rekompensaty za ewentualne szkody (wskutek wyższej amortyzacji pojazdu).
Udział własny to z kolei część szkody, która nie jest pokrywana z odszkodowania. Jeśli wybierzemy polisę AC z tą opcją, to możemy liczyć na niższą składkę ubezpieczeniową. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się dla kierowców, których samochód ma małą wartość i którzy mało nim jeżdżą.
Wybierając AC trzeba też pamiętać o sumie ubezpieczenia. W skutek eksploatacji auto traci na wartości i tym samym ewentualne odszkodowanie będzie niższe niż obliczona podczas podpisywania umowy AC suma ubezpieczenia.