Przy kredytach hipotecznych banki zachęcają klientów do wykupienia różnych ubezpieczeń, a każde z nich zwiększa koszt pożyczki. Dowiedzmy się, z jakich ubezpieczeń można zrezygnować, a których nie uda nam się pominąć.
Otrzymanie kredytu hipotecznego bez żadnego ubezpieczenia jest praktycznie niemożliwe, co więcej ubezpieczenia można traktować jako nieodłączny element kredytów hipotecznych.
Ubezpieczenie pomostowe
Ubezpieczenie pomostowe jest stosowane w niemal każdym banku. Ma chronić instytucję na wypadek roszczeń powstałych do czasu dokonania wpisu do księgi wieczystej hipoteki, co nierzadko trwa dość długo, a w wielu przypadkach zajmuje nawet pół roku. Ubezpieczenia pomostowe są konieczne i trwają do chwili, w której klient dostarczy potwierdzenie wpisu do księgi wieczystej. W bankach można spotkać się zarówno z ubezpieczeniami przejściowymi, opłacanymi jednorazowo, jak też spłacanymi w ratach, podwyższającymi oprocentowanie pożyczki do czasu przedstawienia wspomnianego wcześniej dokumentu.
Kolejnym powszechnie stosowanym przez banki ubezpieczeniem jest ubezpieczenie nieruchomości od utraty jej wartości. Polisa dotyczy zdarzeń losowych, takich jak pożar. Ubezpieczenie obejmuje części stałych budynków oraz murów i dachu poza mieniem znajdującym się w nieruchomości. Ma to ochronić nieruchomość, która jest dla banku zabezpieczeniem spłaty pożyczonych pieniędzy.
Dobrowolne ubezpieczenia
W reklamach banków dowiemy się o możliwości pozyskania kredytu hipotecznego bez ubezpieczenia. Brak konieczności wykupienia polisy dotyczy dobrowolnych ubezpieczeń, np. ubezpieczenia od utraty pracy, polisy na życie. Dobrze wiedzieć, że banki niemal zawsze oferują kredyty hipoteczne z dodatkowymi ubezpieczeniami, które są dla instytucji nie tylko zabezpieczeniem, ale również zyskiem.
Czy z ubezpieczeń można zrezygnować?
Ubezpieczenia na życie czy od utraty pracy zazwyczaj nie są obowiązkowe. W większości banków ubezpieczenia tego typu są dobrowolne, ale bardzo często wykupić je muszą klienci, którzy nie posiadają wystarczającej wiarygodności kredytowej bądź chcą pożyczyć kwotę, która całkowicie lub niemal całkowicie wyczerpuje ich zdolność kredytową. Brak dodatkowego ubezpieczenia może wiązać się z odmową udzielenia kredytu. Często wykupienie go umożliwia uzyskanie dogodniejszych warunków finansowych dla kredytu, objawiających się przez obniżenie marży, prowizji czy oprocentowania.