Wybierając się poza granice kraju, nie zawsze możemy korzystać ze wszystkich typów kart płatniczych. Szczególnym przypadkiem jest USA, honorujące przede wszystkim karty wypukłe. Jakie karty płatnicze warto ze sobą zabrać w zagraniczną podróż?
W Polsce najpopularniejszymi kartami płatniczymi są karty Visa i MasterCard. Wyjeżdżając za granicę, warto brać pod uwagę, że nie we wszystkich krajach są one równie nośne. W wielu państwach działają lokalne systemy kart płatniczych.
Karty debetowe nie zawsze przydatne
Realizując transakcje bezgotówkowe za granicą, należy pamiętać, że wiele instytucji będzie wymagało od nas kart wypukłych. W Polsce do kart wypukłych należą karty kredytowe i większość kart debetowych. Możemy zostać o nie poproszeni przy zakupie biletów lotniczych, wypożyczaniu samochodu czy rezerwacji pokoju w hotelu. Wypłacając środki z bankomatów, bardziej opłacalne będzie korzystanie jedynie z kart debetowych. Przy wypłacie z użyciem karty kredytowej spotkamy się z wysokimi odsetkami i prowizją od wykonanej operacji wypłaty. Opłaty za korzystanie z kart płatniczych poza granicami kraju można zmniejszyć poprzez korzystanie z ofert darmowych wypłat z zagranicznych bankomatów. Coraz większa liczba banków proponuje takie usługi.
Sprawdź też: Visa czy MasterCard - z którą kartą za granicę?
Obsługa kart płatniczych w USA
Karty płatnicze w Stanach Zjednoczonych mają znacznie dłuższą tradycję niż w Europie. Z tego względu w USA działa nieco inna infrastruktura związana z obsługą tych instrumentów płatniczych. W wielu miejscach nie znajdziemy terminali do akceptacji kart płatniczych, ale spotkamy się ze starszymi urządzeniami nazywanymi imprinterami. Honorują jedynie karty wypukłe. Używając karty płaskiej nie zrealizujemy transakcji w imprineterze.
Karty używane w USA
W wielu miejscach w USA transakcje można zrealizować jedynie przy wykorzystaniu miejscowego systemu płatniczego, czyli American Express. W Stanach Zjednoczonych powszechnie honorowane są także wypukłe karty płatnicze organizacji Visa i MasterCard. Problemy mogą napotkać użytkownicy kart płaskich, takich jak Visa Electron, Maestro i MasterCard Electronic, którymi nie zapłacimy w punktach używających urządzeń typu imprinter.
Sprawdź też: Bankomat zatrzymał kartę? Poznaj instrukcje postępowania
Dobrze wiedzieć, że w USA nieco inaczej funkcjonuje część bankomatów. W wielu z nich na czas dokonywania transakcji nie trzeba wprowadzać karty do bankomatu. Kartę wystarczy wsunąć do specjalnego otworu, aby urządzenie sczytało informacje z paska magnetycznego. Atutem tego typu urządzenia jest to, że nawet przy trzykrotnym wpisaniu złego numeru PIN karta nie zostanie zatrzymana.