Na parametry oferty pożyczkowej, jakie zostaną zaproponowane przez bank, ma wpływ nie tylko wysokość uzyskiwanych dochodów, ale również profesja wnioskodawcy. Osoby wykonujące zawody zaufania publicznego, wolne zawody oraz pracownicy budżetówki mogą liczyć na preferencyjne warunki kredytowania. Na jakie przywileje mogą więc liczyć w banku mundurowi, nauczyciele oraz prawnicy?
Bank, który udziela pożyczki, przy wyliczaniu ryzyka kredytowego bierze pod uwagę wiele zmiennych, począwszy od wysokości uzyskiwanych dochodów po scoring kredytowy, przyznawany klientowi w raporcie z BIK. Jednym z elementów wpływających na naszą wiarygodność w oczach banku jest nasza profesja. Osoby wykonujące wolne zawody, zawody zaufania publicznego czy pracujące w budżetówce mogą często liczyć na uzyskanie pożyczki z niższym oprocentowaniem lub mniejszą prowizją w stosunku do ofert ogólnodostępnych. Lekarze, prawnicy, nauczyciele czy mundurowi często spotkają się także z uproszczonymi procedurami kredytowymi.
Sprawdź też: Lepsze warunki kredytowania dla profesjonalistów w ING Banku Śląskim
Kto może liczyć na preferencyjne kredyty?
Poszczególne banki mają własne listy profesji, do przedstawicieli których kierują preferencyjne pożyczki. Wśród uprzywilejowanych znajdują się zwykle osoby wykonujące zawody zaufania publicznego, a więc lekarze, prawnicy, tłumacze przysięgli, notariusze, nauczyciele, a także pracownicy służb mundurowych. Ze specjalnych zobowiązań mogą skorzystać również przedstawiciele wolnych zawodów - architekci, dentyści, księgowi i in.
Preferencje korzystne dla obu stron
Udzielanie przedstawicielom wybranych zawodów kredytów na preferencyjnych warunkach opłaca się nie tylko samym konsumentom, ale także bankom, pozwalając na pozyskanie klientów o pewnych dochodach. Wnioskodawcy objęci preferencyjnymi pożyczkami mogą dzięki temu skrócić czas oczekiwania na pieniądze poprzez zastosowanie wobec nich uproszczonej procedury kredytowej. Najczęściej wiąże się to z ograniczeniem do minimum dokumentacji, niezbędnej do dostarczenia przez klienta do banku.
Sprawdź też: Raty malejące tańsze od równych. Nie przepłacaj za kredyt
Banki, które oferują kredyty na specjalnych warunkach
Preferencyjne kredyty dla prawników i adwokatów dostępne są w większości banków, przykładem mogą być chociażby: Deutsche Bank, Getin Noble Bank, Idea Bank, ING Bank Śląski, Nordea Bank czy Raiffeisen Bank. W większości instytucji na specjalne traktowanie mogą również liczyć notariusze, komornicy, radcy prawni, prokuratorzy oraz sędziowie. Z oferty pożyczek dedykowanych wybranym grupom zawodowym, do których zaliczani są nauczyciele, można skorzystać w Deutsche Banku. Kredyt z obniżonym oprocentowaniem dla osób pracujących w sferze budżetowej posiada BZ WBK. W Banku Millenium fundusze na uproszczonych zasadach mogą otrzymać nauczyciele oraz pracownicy straży granicznej, policji, straży pożarnej, służby celnej, służby więziennej oraz żołnierze.