Banki oferują klientom biznesowym wiele produktów kredytowych, które różnią się miedzy sobą warunkami spłaty, wysokością dostępnych limitów kredytowych czy przeznaczeniem pozyskanych środków finansowych. Jednym z bardziej specyficznych rodzajów pożyczek dla firm jest kredyt inwestycyjny. Sprawdź, na czym polega.
Inwestycje są nieodzownym elementem prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Aby zadbać o rozwój przedsiębiorstwa, niezbędne jest wdrażanie stosownych inwestycji, które mają w efekcie prowadzić między innymi do poprawy wyników finansowych. Choć wielu przedsiębiorców z sektora MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw, dość niechętnie zapatruje się na inwestycje, a tym bardziej na zaciąganie w tym celu kredytów, to istnieje też wiele przypadków, w których pożyczka jest podstawą rozwoju nawet niewielkich działalności gospodarczych.
Na czym polega specyfika takiego rozwiązania? Kredyt inwestycyjny jest kredytem celowym, który można przeznaczyć na zwiększenie wartości majątku trwałego danej firmy. Z jego pomocą można sfinansować wszystkie zakupy, które pomogą zrealizować powzięte plany, bez względu na to, czy chodzi o dodatkowe maszyny, obiekty czy patenty. Co więcej, środki z tytułu kredytu inwestycyjnego mogą być również przeznaczone na kupno papierów wartościowych, które w końcowym rozrachunku zwiększają przecież majątek firmy.
Kredyt inwestycyjny wiąże się ze specyficznymi warunkami, jakie musi spełnić przedsiębiorca podczas wnioskowania o tego typu pożyczkę. Właściciel firmy musi w tym przypadku uwiarygodnić zasadność planowanej inwestycji i jej spodziewane rezultaty, głównie w postaci zysków, jakie może ona przynieść. W zależności od oczekiwanej kwoty, jaką chcemy uzyskać, i banku, do którego się udamy, poza standardowymi dokumentami dotyczącymi udokumentowania dochodów i legalności działania przedsiębiorstwa doradca może od nas zażądać kosztorysu całej inwestycji i biznesplanu. Po weryfikacji wszystkich dokumentów i przyznaniu nam pożyczki, musimy liczyć się również z koniecznością przedstawiania wszystkich faktur i wykazywania postępów w realizacji inwestycji. Nierzadko przedstawiciele banku samodzielnie weryfikują zgodność podejmowanych przez przedsiębiorcę wydatków z założeniami umowy kredytowej.
Kredyty na inwestycje mogą być udzielane na zarówno na krótki, jak i bardzo długi okres spłaty, sięgający nawet kilkunastu lat. Jeśli posiadamy interesujący projekt rozwojowy dla firmy, warto odwiedzić jak największą ilość banków, dzięki czemu można otrzymać ofertę, która całkowicie nas usatysfakcjonuje.