Przedsiębiorca decydujący się na zakup auta musi wybrać odpowiednią formę jego finansowania. Jednym z rozwiązań może być kredyt samochodowy. Poznajmy korzyści, jakie dzięki niemu może osiągnąć przedsiębiorca.
Kredyty samochodowe dla firm oznaczają korzyści, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Pierwszą kwestią jest samo przyznanie kredytu. Dzięki temu, że część dealerów samochodowych powiązanych jest z dedykowanymi im bankami (przykładem Volkswagen Bank czy Toyota Bank), które mogą udzielić kredytu na warunkach zachęcających nie tylko do skorzystania z samego kredytu, ale też z oferty danego producenta samochodów.
Bardzo istotną kwestią z punktu widzenia przedsiębiorcy może być wysokość rat i czas ich spłaty. W odróżnieniu np. od leasingu banki są w stanie udzielić kredytu samochodowego nawet na okres 10 lat. Oczywiście wynikające z tego faktu odsetki mogą znacznie wzrosnąć, jednak miesięczna rata może zmaleć do poziomu, który nie będzie w żaden sposób uciążliwy dla budżetu firmy. Co więcej, w momencie posiadania większej ilości gotówki, kredyt możemy spłacić z wyprzedzeniem. To z kolei pozwoli na zastosowanie wyższych stawek amortyzacji, co w naturalny sposób przekształci się w korzyści podatkowe.
W ostatnich latach może również zauważyć ożywienie banków w kwestii uatrakcyjniania ofert kredytów samochodowych. Wynika to z faktu istnienia dużej konkurencji, jaką przysparzają bankom firmy leasingowe, z którymi banki muszą rywalizować o klientów poszukujących tanich sposobów na finansowanie zakupu aut. Przykładem na podejmowanie walki o klienta może być promowanie kredytów z ratą balonową, typu kredyty 50 x 50 czy 40 x 60, które mogą być całkowicie nieoprocentowane.
Warto również podkreślić, że kredyty najczęściej nie oznaczają konieczności wniesienia wkładu własnego, a poza tym umożliwiają zakup samochodu nowego, używanego, a nawet sprowadzonego z poza granic naszego kraju, a takim warunkom leasing nie zawsze jest w stanie sprostać.