Z kontem osobistym jest jak z garniturem - powinno być dobrze dopasowane do posiadacza. ROR-y wcale nie są takie same we wszystkich bankach i nieprawdą jest, że szczytem marzeń jest to, by na koncie jak najmniej stracić. Można na nim zyskać, można wyjść na zero - ważne, aby nasze priorytety i najczęściej wykonywane czynności pokrywały się z tym, co premiuje bank.
Jeśli dużo płacisz kartą debetową - znajdź konto, które będzie Cię premiowało tzw. moneybackiem, czyli zwrotem kilku procent wydatków „plastikiem”. Na przykład w Banku Millennium z Dobrym Kontem otrzymasz zwrot 3 proc. transakcji w supermarketach, sklepach i stacjach benzynowych, a w Meritum Banku na Koncie Zarabiającym 4 proc., ale tylko na stacjach benzynowych. Z kolei, jeśli dużo kupujesz w Internecie, optymalne będzie dla Ciebie Konto osobiste w Alior Sync, bo tam otrzymasz aż 5 proc. zwrotu za wszystkie zakupy w sieci. A to tylko przykłady.
Jeśli wykonujesz dużo różnorodnych czynności bankowych - szukaj rachunku, w którym będziesz za nie wynagradzany. Robią tak Bank Ochrony Środowiska na Koncie Bez Kantów i GetinOnline na Koncie Skarbonkowym.
Jeśli nie potrzebujesz karty do konta, bo wolisz płacić gotówką i planujesz po prostu raz czy dwa razy w miesiącu wypłacać środki z oddziału banku - nie bierz karty, a zwróć uwagę, aby za wypłatę w kasie nie była pobierana opłata.
Jeśli potrzebujesz taniego konta internetowego, nie zwracaj uwagi na opłaty za czynności w oddziałach banków, skoro i tak nie planujesz tam iść. Z drugiej strony - jeśli nie jest Ci potrzebny internetowy dostęp do rachunku, wybierz bank, który nie pobiera opłat za czynności wykonane w oddziale.
Zwracaj uwagę na opłaty warunkowe. Banki pobierają nieraz opłaty np. za prowadzenie konta czy użytkowanie karty debetowej tyko w określonych przypadkach, m.in. jeśli saldo na rachunku będzie zbyt niskie czy nie zostanie wykonana odpowiednia ilość transakcji kartą w danym miesiącu, lub wyda się w tej sposób zbyt małą kwotę. Bardzo ważne jest zatem, aby wybrać takie konto, w którym spełnienie warunków braku opłaty było łatwe. Jednym słowem warto dopasować konto do swoich potrzeb, do swojej „charakterystyki”.
Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl