Umowa ubezpieczenia OC

2011-03-28 12:23:19

Ubezpieczenia czy ubezpieczenie OC? Polisa OC kojarzy się w pierwszej kolejności z ubezpieczeniem samochodu. Ale rodzajów tego typu ubezpieczenia jest więcej. Można zakupić ochronę odpowiedzialności cywilnej od szkód wyrządzonych osobom trzecim np. w wyniku zdarzeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, jakichś incydentów w domu bądź podczas wakacji.

Umowa ubezpieczenia OC w (prawie) każdym portfelu
Każdy, kto posiada w naszym kraju zarejestrowany pojazd mechaniczny , musi wykupić ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. W świetle prawa jest to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne Ubezpieczenie to zapewnia ochronę w przypadku szkód (np. stłuczek) wyrządzonych przez nas innym osobom. Ponieważ jest to ubezpieczenie obowiązkowe, jest też wystandaryzowane. Zakres ubezpieczenia OC określony został w Ustawie o ubezpieczeniach odpowiedzialności cywilnej, dzięki czemu jest on taki sam w każdym oferującym go towarzystwie ubezpieczeniowym. Cena niestety w każdym towarzystwie jest inna. Dlatego ubezpieczenia OC trzeba wybierać z rozwagą. Należy porównać dostępne oferty na rynku i wybrać polisę z najniższą składką.
 
Umowa zawarcia ubezpieczenia OC wygląda następująco. Okres zawarcia umowy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym powinien trwać 12 miesięcy. Umowę na okres krótszy niż rok można podpisać jedynie w przypadku, gdy od daty zakupu naszego pojazdu nie minęło dłużej niż 30 dni. Pamiętajmy, że umowę ubezpieczenia OC należy zawrzeć nie później niż w dniu rejestracji naszego pojazdu, lub na dzień przed wygaśnięciem naszej dotychczasowej polisy.
Jeżeli chcemy zmienić nasze towarzystwo ubezpieczeniowe, musimy wypowiedzieć naszą umowę najpóźniej w ostatnim dniu okresu ochrony. Wypowiedzenie umowy jest skuteczne dopiero w końcowym okresie ubezpieczenia. Brak wypowiedzenia automatycznie przedłuża naszą dotychczasową umowę na następny rok.
 
Oprócz ubezpieczenia OC towarzystwa oferują jeszcze inne  pakiety ubezpieczeń dobrowolnych, które dodatkowo chronią samochód, Ciebie i Twoją rodzinę w czasie podróży autem. Wśród dodatkowych ubezpieczeń możemy znaleźć: ubezpieczenie AC, ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie Assistance, ubezpieczenie szyb, ubezpieczenie ochrony prawnej, ubezpieczenie utraty zniżki oraz ubezpieczenie domu i mieszkania.
 
Inne ubezpieczenia OC
Polisę odpowiedzialności cywilnej można również zawrzeć na wypadek szkód wyrządzonych innym osobom w trakcie innych zdarzeń. Prowadzisz firmę budowlaną? Powinieneś mieć ubezpieczenie OC, które wypłaci odszkodowanie, jeśli twój pracownik zrobi krzywdę np. osobie postronnej, która będzie przechodziła obok placu budowy.
Warto również posiadać polisę chroniącą nas przed zalaniem sąsiada. To również rodzaj umowy ubezpieczenia OC. Jak zatem widać, polisy OC stanowią gwarancję dla zarówno naszego bezpieczeństwa, jak i dla naszego majątku.
 
Comperia.pl
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam