Sposób na szybsze uporanie się z kredytem hipotecznym? Regularne oszczędzanie. Rozciągnij hipotekę na maksymalny okres spłaty i systematycznie inwestuj. Uzbierana na boku górka pozwoli uporać się wcześniej z kredytem. Jak to działa? Tłumaczy Comperia.pl.
Większość doradców finansowych, szczególnie tych pracujących dla ogólnopolskich sieci, poleci rozpoczęcie oszczędzania wraz ze spłatą kredytu hipotecznego. Grosz do grosza i uzbiera się na hipotekę. Idea słuszna, w szczegółach problem jest bardziej złożony.
Wynik inwestycji większy niż koszt kredytu?
Po to, aby cała operacja miała sens, inwestycje muszą przynosić więcej niż kosztuje kredyt. W innym wypadku rozsądniej byłoby każdorazowo nadwyżki przeznaczać na redukcję zadłużenia. Hipoteki w złotych kosztują dzisiaj średnio biorąc realnie 7% rocznie. Lokaty bankowe w większości banków dają maksymalnie 6%. Musisz więc wybrać inną formę inwestowania. Doradca podpowie: fundusze inwestycyjne. I słusznie, tylko tutaj w grę wchodzi już ryzyko.
Ryzyko to potencjalna strata
Fundusze inwestycyjne mogą przynieść więcej zysków niż oferuje bankowa lokata. Mogą też przynieść stratę. Za ich pośrednictwem pieniądze trafiają na giełdę polską lub zagraniczną, w mniejszym lub większym udziale, zależnie od polityki danego funduszu. Jak pokazały ostatnie kryzysowe wydarzenia, kilkudziesięcioprocentowe spadki wcale nie są niemożliwe.
Długie oszczędzanie? Ryzyko spada
Jednak w przypadku kredytów hipotecznych mówimy raczej o inwestowaniu w perspektywie kilkunastu, czy kilkudziesięciu lat. W tym przypadku krótkoterminowe okresy bessy nie są tak dotkliwe. Mijają. Tak było, jest i trzeba zakładać, że będzie. Dlatego właśnie systematyczne oszczędzanie w ramach długoterminowych programów powiązanych z funduszami inwestycyjnymi ma większy sens.
Fundusz funduszowi nierówny
To co jednak jest bardzo istotne w całej zaprezentowanej powyżej logice to ostatecznie wybierany model oszczędzania. Ogólnie rzecz ujmując masz możliwość inwestowania w ramach funduszy inwestycyjnych opakowanych w polisę ubezpieczeniową (popularne na rynku marki: Skandia, AEGON, AXA) lub w fundusze bez dodatkowego, ubezpieczeniowego płaszczyka. Które z rozwiązań jest lepsze? O tym już w naszym kolejnym poradniku.
Chcesz podyskutować o oszczędzaniu-jak, gdzie…? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!
Comperia.pl