Każdy dom od czasu do czasu wymaga remontu. Ten jednak bywa kosztowny. Co więc zrobić, jeżeli oszczędności nie starcza na sfinansowania operacji? Bankowy kredyt? Jakie masz możliwości, na co uważać i czego się spodziewać – pisze Comperia.pl
Najogólniej wybór kredytu na remont to w pierwszej kolejności rozważanie między opcją pożyczki gotówkowej a wariantem hipotecznym. Decyzja w tym zakresie powinna zależeć od szacunkowego kosztu remontu. Niska jego wartość uzasadnia zaciąganie droższego kredytu gotówkowego. Poważny remont może być podstawą do wzięcia atrakcyjniejszej cenowo hipoteki.
Różnica w oprocentowaniu kredytu hipotecznego i gotówkowego jest znaczna. W przypadku pierwszego z wariantów odsetki mogą wynieść nawet około 6% rocznie. Druga opcja, jak podpowiadają wyniki wyszukiwania Comperia.pl, będzie przynajmniej dwa razy droższa. Dodatkowo prowizje związane z przyznaniem pożyczki z reguły są wyższe właśnie dla „gotówek”. To sprawia, że realnie opłaty są nawet trzykrotnie droższe niż w przypadku kredytów hipotecznych.
Jest jednak druga strona medalu. Po pierwsze banki z reguły określają minimalną wartość kredytu hipotecznego. Najczęściej mówi się kwocie 20 000 PLN. Jeżeli remont ma kosztować mniej – hipoteka nie jest po prostu dla Ciebie. Dodatkowo otrzymanie takiego kredytu wiąże się z koniecznością dostarczenia prawdziwej sterty dokumentów. Z jednej strony dotyczą zarobków przyszłego kredytobiorcy, z drugiej nieruchomości mającej stanowić zabezpieczenie pożyczki. Analiza dokumentacji trwa przynajmniej kilka tygodni. Gotówki z kolei to po pierwsze minimalna liczba dokumentów, po drugie szybki czas rozpatrywania sprawy, ale jednak mniejsze dostępne kwoty.
„Gotówka” bardziej obciąży budżet
Spłacający kredyty gotówkowe nie tylko zapłacą wyższe odsetki, ale również będą musieli oddać je bankowi w krótszym czasie. Kredyty hipoteczne z uwagi na zabezpieczenie na nieruchomości są bezpieczniejsze z punktu widzenia banków. Dlatego możliwe jest w tym przypadku na korzystanie przez klientów z dłuższych okresów spłat. Nie mówimy tutaj o kredytach na parę wiosen, a raczej o dziecięco-, dwudziesto-, czy trzydziestoletnich. Rozciągnięcie pożyczki na tak długi okres znacznie obniża wysokość miesięcznych płatności. Z tysięcy złotych robi się kilkaset. Dłużej, ale łatwiej…
Który wariant lepszy?
Harmonogram budowy, kosztorys, wycena, projekt to tylko niektóre dokumenty potrzebne do otrzymania kredytu hipotecznego. Dodatkowo z wydatkowanych pieniędzy często trzeba będzie rozliczyć się z bankiem. Tego typu wymogów nie spotkasz w przypadku kredytu gotówkowego, który owszem jest droższy, ale „łatwiejszy w obsłudze”. Dlatego dla mniejszych kwot sugerujemy wybór właśnie tego mniej uciążliwego wariantu. Większe remonty wymagają już hipoteki.
Jak wybrać ofertę?
Porównanie produktów bankowych jest dzisiaj dużo łatwiejsze dzięki funkcjonującym w internecie narzędziom. Nie musisz już odwiedzać poszczególnych banków w celu znalezienia najlepszej oferty. Wystarczy kilka kliknięć w sieci i podpowiedź masz „od ręki”. Wyniki warto skonsultować ze znajomymi, poszperać na internetowych forach i zaciągnąć języka u doradcy finansowego. Chodzi przecież o Twoje pieniądze.
Comperia.pl