Posiadanie własnego mieszkania to marzenie każdego człowieka. Niestety, aby je zrealizować potrzeba sporo pieniędzy, co w obecnych warunkach rynkowych wcale nie jest prostą sprawą. Alternatywą jest zakup nieruchomości przy wykorzystaniu kredytu hipotecznego. Porównywarka finansowa Comperia.pl przedstawia siedem etapów nieodłączenie związanych z takim zobowiązaniem.
Zbadaj zdolność
Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego bardzo istotne jest zbadanie swojej zdolności kredytowej. Na podstawie oświadczenia o osiąganych dochodach bank wyliczy wstępną kwotę kredytu, jaką jest w stanie nam pożyczyć. Dzięki takiej informacji będziemy wiedzieć, w jakich widełkach cenowych możemy poszukiwać swojego wymarzonego mieszkania.
Znajdź mieszkanie
Po określeniu przez bank zdolności kredytowej możemy zacząć poszukiwanie mieszkania. Jest kilka metod na znalezienie odpowiedniego. Po pierwsze możemy to zrobić samodzielnie, przeglądając ogłoszenia, lub też odwiedzić targi mieszkaniowe. Możemy też poszukiwania zlecić agencji nieruchomości, która dla założonych przez nas parametrów wyszuka odpowiednie lokum.
Jeśli znalezione mieszkanie spełnia nasze oczekiwania, to kolejnym krokiem jest podpisanie tzw. umowy przedwstępnej, w której określone są warunki kupna-sprzedaży danego lokalu, jego cena a także termin płatności za niego. Podczas podpisywania takiej umowy warto zwrócić uwagę zwłaszcza na termin płatności, ponieważ kupując mieszkanie przy wykorzystaniu środków pochodzących z kredytu trzeba pamiętać, że rozpatrzenie wniosku i sama wypłata kredytu może potrwać nawet kilka tygodni.
Dobrze jest podpisać taką umowę w formie aktu notarialnego (od niedawna był to obowiązek w przypadku rynku pierwotnego). Dzięki temu zarówno kupujący, jak i sprzedający, mogą dochodzić sądowo swoich praw w przypadku, gdy którykolwiek z nich nie dotrzyma warunków umowy.
Złożenie wniosku o kredyt
Następnym etapem po podpisaniu umowy przedwstępnej jest zebranie kompletu wymaganych dokumentów i złożenie wniosku o kredyt hipoteczny. Wniosek o kredyt hipoteczny warto złożyć w kilku bankach, dzięki temu w prosty sposób będziemy mogli wybrać najatrakcyjniejszą ofertę.
Trzeba pamiętać, że w bankach posiadających aktualnie najlepsze oferty na rynku rozpatrzenie takiego wniosku może potrwać nawet kilka tygodni. Wynika to z faktu dużej liczby osób zainteresowanych zaciągnięciem kredytu właśnie w tych instytucjach.
Podpisanie umowy i uruchomienie kredytu
Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej pozostaje już tylko podpisanie umowy kredytowej i uruchomienie pożyczki. Umowa kredytowa określa szczegółowe prawa i obowiązki zarówno banku, jaki i samego kredytobiorcy. Zawiera informacje na temat kwoty kredytu oraz warunków koniecznych do jego uruchomienia np. zakończenie odpowiedniego etapu budowy w przypadku rynku pierwotnego. Ponadto opisuje sposób wyliczania rat kredytowych oraz harmonogram dokonywania ich spłat.
Ustanowienie zabezpieczenia
Po uruchomieniu kredytu i podpisaniu umowy przenoszącej własność nieruchomości na kredytobiorcę, konieczne jest ustanowienie odpowiedniego zabezpieczenia na rzecz banku. Mowa oczywiście o wpisie do hipoteki.
Osoba kupująca mieszkanie ma obowiązek złożenia w odpowiednim wydziale sądu wniosku o w ustanowienie hipoteki na rzecz banku w księdze wieczystej nieruchomości, którą nabyła. Po otrzymaniu prawomocnego wyroku sądu, kredytobiorca musi dostarczyć odpis księgi wieczystej do banku, w którym zaciągnął swoje zobowiązanie.
Spłata rat kredytowych
Po przejściu wszystkich tych kroków pozostał jeszcze jeden i to z punktu widzenia osoby zadłużonej-najważniejszy. Chodzi oczywiście o spłatę rat kredytowych. W ich przypadku warto pamiętać o terminie spłaty i już zawczasu zgromadzić odpowiednią ilość pieniędzy przeznaczoną na dokonanie tej comiesięcznej płatności. Dzięki temu nie tylko zbudujemy sobie dobrą historię kredytową, ale także unikniemy nieprzyjemnego wyjaśniania opóźnień w banku, który udzielił nam kredytu.
Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl