Karty kredytowe i ich bezpieczeństwo. Poznaj je z Comperią!

2009-12-16 07:48:44

Karty kredytowe to nie tylko wygoda użytkowania i przyjemność płacenia za zakupy, ale też konieczność dbania o ich bezpieczeństwo. Plastikowy pieniądz jest łakomym kąskiem dla złodziei, więc warto poznać kilka zasad związanych z bezpieczeństwem karty kredytowej.

Po pierwsze zastrzeż swoją kartę

 
Zacznijmy od podstawowej zasady, jaką powinni kierować się Ci, którzy mniej lub bardziej aktywnie korzystają z karty kredytowej. Jeśli tylko spostrzegłeś, że w portfelu brakuje Ci jednej z Twoich kart kredytowych to nie trać czasu na zastanawianie się, jak to się stało. Pierwszą czynność, jaką powinieneś wykonać jest po prostu zastrzeżenie karty w banku, który ją Ci wydał.
Jak to zrobić?
Po prostu zadzwoń na numer podany na karcie kredytowej (wcześniej powinieneś go sobie wpisać do telefonu komórkowego lub notesu) lub po prostu na infolinię banku. Zastrzeżenie karty powinno przebiec sprawnie i po kilku sekundach nie będzie można z niej skorzystać w żadnym miejscu na świecie.
 
Pamiętaj! Nawet jeśli po kilku godzinach odnajdziesz swoją kartę kredytową to będzie ona już bezużyteczna-zastrzeżenia karty nie możesz cofnąć.
  
Zgubiona lub skradziona
 
Jeśli zastrzegłeś kartę kredytową, to następnie powinieneś określić czy została Ci ona skradziona, czy po prostu ją zgubiłeś. W obu przypadkach musisz udać się do banku, by poinformować go o tym zdarzeniu. W przypadku kradzieży najpierw jednak zgłoś ten fakt na Policji po to, by uzyskać odpowiednie zaświadczenie, które przedstawisz w banku. Na szczęście Twoja odpowiedzialność w przypadku transakcji jest ograniczona do maksymalnie 150 EUR. Powyżej tej kwoty za transakcje odpowiada bank. Oczywiście ta zasada obowiązuje tylko wtedy, kiedy transakcje zostały dokonane bez Twojej winy. Ważne jest więc, by przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, a więc nie spuszczać z oka karty np. przy płatności w restauracji, nie zapisywać na karcie lub kartce papieru kodów PIN etc.
 
Karta jest, pieniędzy brak
 
W dzisiejszych czasach techniki stosowane przez złodziei są coraz bardziej wyrafinowane i nawet bez fizycznej straty karty może okazać się, że znikną z niej Twoje pieniądze. Tak może się stać,  jeśli w nieodpowiedni sposób korzystasz z płatności przez Internet lub w momencie wypłaty pieniędzy z bankomatu.
 
Płacąc kartą kredytową przez Internet należy pamiętać, by robić to jedynie w przypadku, jeśli dane o karcie (numer, numer weryfikacyjny z karty) są zakodowane w momencie przesyłania, czyli strona na której dokonujemy płatności korzysta z odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa. Poza tym lepiej płacić kartą online jedynie u dużych i sprawdzonych dostawców.
 
Porównaj najlepsze karty kredytowe na rynku!
 
Wypłata z bankomatu to również moment, w którym złodzieje mogą „ukraść” Twoją kartę a ściślej rzecz biorąc dane znajdujące się na karcie. Ta technika kradzieży zwana jest skimmingiem i polega na zainstalowaniu w bankomacie czytnika, który przekopiuje odpowiednie dane z karty. Warto więc podejrzanie wyglądające bankomaty omijać z daleka i bardzo ostrożnie wprowadzać kod PIN karty.
 
Na szczęście jest ubezpieczenie
 
Banki na szczęście wraz z kartą kredytową oferują ubezpieczenia, które w przypadku kradzieży samej karty lub np. nieuprawnionej wypłaty gotówki z bankomatu pokryją Twoje straty.
Do podstawowych ubezpieczeń związanych z bezpiecznym użytkowaniem karty należą:
 
  • ubezpieczenie nieuprawnionego użycia karty
  • ubezpieczenie gotówki od rabunku
  • ubezpieczenie spłaty kredytu na wypadek śmierci lub trwałej niezdolności do pracy
 
Warto więc sprawdzić dostępne pakiety zabezpieczenia karty i ewentualnie je wykupić, jeśli nie są dostępne w cenie karty. Wtedy utrata karty będzie po prostu mniej stresującym przeżyciem.

 

Chcesz podyskutować o kartach kredytowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kartach kredytowych!
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam