Karta kredytowa -wszystko co powinieneś wiedzieć! Radzi Comperia.pl

2009-10-28 15:01:30

Czy warto posiadać kartę kredytową? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? Od jakich miesięcznych dochodów mogę się ubiegać o kartę kredytową? Na te wszystkie pytania i nie tylko odpowiada dzisiaj Comperia.pl. Zobacz, jaka karta kredytowa będzie dla Ciebie optymalna!

W ostatnim tygodniu pisaliśmy o znaczeniu karty kredytowej w perspektywie składania wniosku o kredyt hipoteczny. Dzisiaj przedstawiamy najważniejsze punkty, na jakie należy zwrócić uwagę przy wyborze danego plastyku. Najważniejsze z nich to oprocentowanie, opłata za wydanie karty i okres bezodsetkowy. O tym wiedzą wszyscy, ale czy każdy pamięta także np. o ubezpieczeniach? Comperia.pl radzi jak najlepiej wybrać kartę kredytową.

 

 
Oprocentowanie a sposób korzystania z karty
 
Oprocentowanie jest najważniejszą składową kosztu związanego z użytkowaniem karty kredytowej. Mimo to, istnieje możliwość całkowitego uniknięcia jego płacenia. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziemy korzystać z danego plastyku. Jeżeli zadłużamy się regularnie, nawet na znaczne sumy, ale spłat swoich zobowiązań dokonujemy terminowo, to nie powinniśmy się obawiać oprocentowania nawet na poziomie 18 – 20 proc. Okres bezodsetkowy może się wahać w zależności od rodzaju karty oraz banku, w którym ją posiadamy. Nie mniej jednak najkrótszy termin, w którym nie będziemy zmuszeni zapłacić za zaciągnięte zobowiązanie wynosi co najmniej 51 dni.
 
Opłata za wydanie karty
 
Parametr ten, pomimo, iż pobierany raz do roku, stanowi znaczne obciążenie dla posiadacza karty kredytowej. Oczywiście, wysokość opłaty waha się w zależności od koloru karty oraz dostępnego na niej limitu. Może wynieść nawet 500 zł w przypadku kart platynowych.
Należy pamiętać, iż istnieje jednak możliwość zwrotu przez banku pobranej opłaty za wydanie, czy użytkowanie karty kredytowej. Najczęściej uzależnione jest ono od posiadania na rachunku odpowiedniego salda zadłużenia w danym roku, bądź dokonania kartą odpowiedniej ilości transakcji bezgotówkowych w terminie np. 3 miesięcy od jej wydania.
 
Ubezpieczenie
 
Coraz częściej banki dołączają do kart kredytowych obowiązkowe ubezpieczenia na wypadek niemożliwości dokonania spłaty zadłużenia. Jest to standardowy mechanizm zabezpieczający instytucje finansową i posiadacza karty kredytowej np. na wypadek utraty przez niego pracy. Najczęściej wysokość miesięcznej składki ubezpieczeniowej uzależniona jest od przypisanego do karty maksymalnego limitu zadłużenia. W większości przypadków oznacza to, że jeżeli nie spłacimy kredytu na karcie w trakcie trwania okresu bezodsetkowego to zapłacimy ubezpieczenie. Niektóre banki, np. Nordea bank nalicza daną opłatę bez względu na fakt posiadania długu na naszym plastyku. Działanie takie w znacznym stopniu zwiększa oprocentowanie rzeczywiste związane z użytkowaniem karty kredytowej.

Jak widać zatem, przy wyborze optymalnego dla siebie plastyki należy wziąć pod uwagę co najmniej 4 podstawowe parametry: oprocentowanie, okres bezodsetkowy, prowizję za wydanie i użytkowanie karty a także ubezpieczenia z nią związane. Na szczęście, polski rynek produktów bankowych oferuje tyle rodzajów plastyków, iż każdy z nas ma możliwość znaleźć taki, który będzie najbardziej mu odpowiadał.

 

Chcesz podyskutować o kartach kredytowych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kartach kredytowych!
 
Comperia.pl

 

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam