Doradcy finansowi, konsultanci bankowi, znajomi, porównywarki finansowe… Źródeł informacji jest sporo, ale decyzja wciąż trudna. Jak znaleźć dobry kredyt hipoteczny? Prowizja jest ważniejsza niż oprocentowanie? A może ubezpieczenia, albo obowiązek skorzystania z innych produktów banku? Przeczytaj rady Comperii.
Decyzja o wyborze kredytu hipotecznego jest jedną z najważniejszych w finansowym życiu przeciętnego Kowalskiego. Wieloletnie zobowiązanie na kilkaset tysięcy złotych odpowiedzialne za spełnienie nieruchomościowych marzeń musi mieć znaczenie. Konieczność płacenia comiesięcznej raty nie pozwoli o tym zapomnieć. Jak sprawić, by decyzja o wyborze kredytodawcy była optymalna?
Kredyt hipoteczny nie jest prosty
Hipoteka to bardzo złożone zagadnienie. Prowizje, ubezpieczenia, spread, dodatkowe produkty finansowe narzucane przez bank… Jak się w tym wszystkim połapać? Sprawa nie jest prosta, dopóki nie wyznaczysz decydujących kryteriów. Cena, czas, elastyczność, profesjonalizm? Wybierz, a będzie dużo łatwiej.
Chcę najtańszy kredyt
Kompleksową miarą ceny kredytu hipotecznego jest roczna rzeczywista stopa procentowa. Wyliczana z uwzględnieniem wszystkich elementów składających się na koszt kredytu pozwala posegregować bankowe oferty od najtańszej do najdroższej. Comperia wylicza w każdym przypadku jej poziom. Na tej podstawie w prosty sposób wybierzesz najlepszą bankową propozycję.
Ważniejszy od ceny jest czas
Czas to pieniądz, szybkie kredyty muszą być więc droższe. Zależy Ci na sprawnym zamknięciu hipotecznej sprawy? Najczęściej zapłacisz za to wyższym oprocentowaniem czy prowizją. Generalnie wpływ indywidualnego klienta na czas zamknięcia hipoteki jest niewielki. Sztuka polega na tym, aby wybierać bank, który w danym momencie nie jest nadmiernie obłożony pracą i dodatkowo zależy mu na udzielaniu kredytów. Jak go znaleźć? Pytaj wśród znajomych, zaciągnij języka u doradców finansowych, śledź fora na porównywarkach finansowych. No i walcz o swoje w banku…
Pamiętaj także, że jeśli masz czas, to poszukuj i porównuj ze sobą oferty różnych banków. To, że jeden nie chce udzielić Ci kredytu tłumacząc to Twoją niską zdolnością kredytową, nie oznacza jeszcze, że okaże się ona niesatysfakcjonująca także dla innych kredytodawców.
Elastyczność, niestandardowe zarobki lub nieruchomość
Czasami to nie cena i nie czas ma znaczenie. Liczy się samo podejście banku do udzielania mniej standardowych kredytów. Twoim głównym źródłem zarobków jest dywidenda? Chcesz kupić kamienicę? W „zwykłym” banku może być trudno o hipotekę. Trzeba szukać wśród tych, które wykazują się większą elastycznością. Faktyczne doświadczenia klientów są najlepszą wskazówką.
Nie treść a forma
Szukasz wysokiej jakości obsługi? Cena mniej ważna, liczysz na profesjonalizm? Szukaj wśród ofert dostępnych w ramach private banking. Niestety okażą się często droższe od dostępnych w ramach powszechnie dostępnych ofert. Propozycje z wyższej półki odnajdziesz również na Comperii.
Comperia.pl