Jak roztropnie korzystać z karty kredytowej?

2013-11-26 09:55:18

Karta kredytowa to całkiem użyteczny produkt finansowy. Ale pod jednym warunkiem - że używa się jej rozważnie. Niedostatek wiedzy o specyfice kart kredytowych może mieć poważne, przykre konsekwencje.

Pamiętaj o okresie bezodsetkowym

Każda karta kredytowa ma coś takiego, jak okres bezodsetkowy. Jest to czas, w którym od transakcji bezgotówkowej nie są pobierane żadne odsetki. Ot, taki darmowy kredyt. Jeśli korzystać z karty kredytowej, to z myślą o tym, żeby dług spłacać właśnie w okresie bezodsetkowym. Karta kredytowa, której nie spłaca się regularnie, to słaby pomysł na pożyczanie pieniędzy.

Maksymalny okres bezodsetkowy trwa od 51 do 61 dni, w zależności od banku, który kartę wydał. Ale uwaga - rozpoczyna się on tylko raz w miesiącu. To oznacza, że dla każdej transakcji wykonanej w tym czasie okres bezodsetkowy zakończy się w tym samym momencie.

Dla zobrazowania tych słów - przykład. Załóżmy, że okres bezodsetkowy rozpoczyna się pierwszego dnia grudnia, i trwa 55 dni. Obojętne, czy posiadacz karty wykona nią transakcję 1 grudnia, 15 grudnia czy 31 grudnia (a w sumie, kiedy zostanie zaksięgowana dana transakcja), czas na spłacenie tego długu bez żadnych odsetek ma do 25 stycznia. Ale już na transakcję z 1 stycznia może spłacić do 25 lutego. Oczywiście, warto pamiętać wcześniej o konieczności uregulowania długu na karcie kredytowej, bo przelew wykonany w ostatniej chwili może zwyczajnie nie dojść do banku na czas.

Jeśli klient nie spłaci na czas całego długu na karcie kredytowej z danego okresu rozliczeniowego, zostaną naliczone odsetki. I to wstecz, od dnia wykonania każdej z transakcji. Zwykle konieczne jest co miesiąc spłacenie przynajmniej 5 proc. zadłużenia. Banki oferują często rozłożenie długu na raty.

Z dala od bankomatów

W przeciwieństwie do debetowych kart do rachunków osobistych, karty kredytowe nie nadają się do wypłat gotówki z bankomatu. Należy z takiej opcji korzystać tylko w ostateczności. Po pierwsze, dla transakcji gotówkowych kartą kredytową nie obowiązuje okres bezodsetkowy. Zatem już od pierwszego dnia po wypłacie środków z bankomatu, naliczane będą odsetki od pobranej kwoty. Po wtóre, za skorzystanie z bankomatu przy pomocy karty kredytowej pobierana jest niemała prowizja - zwykle w wysokości kilku procent wypłacanej sumy. Dodatkowo, często banki ustalają minimalną wysokość takiej opłaty na 7 czy 10 zł.

Za transakcję gotówkową niektóre banki uznają także przelew z rachunku karty kredytowej. Dlatego także po wykonaniu tej operacji bank może bezzwłocznie przystąpić do naliczania odsetek. Naturalnie, konsekwencją transferu z karty kredytowej jest także przynajmniej kilkuzłotowa opłata (a częściej kilkunasto- lub kilkudzięsięciozłotowa).

Nie szalej

Karta kredytowa to ciekawy przykład odroczonej płatności. Dziś coś kupujesz, płacisz za tydzień czy miesiąc. Innymi słowy, wydaje się pieniądze, którymi właściwie na razie się jeszcze nie dysponuje. To może stanowić pokusę, żeby kupować ponad stan. Nie można się dać zwieść takim kaprysom, bo to pierwszy krok do problemów finansowych.

Poznaj szczegóły swojej karty

Wysokość rocznej czy miesięcznej opłaty za użytkowanie karty kredytowej zwykle zależy od aktywności w korzystaniu z niej. Osoby, które często (i dużo) płacą kartą kredytową, posiadanie karty kredytowej kosztuje mniej. Dlatego dobrze jest wybrać taką kartę, aby jej użytkowanie nie było zbyt drogie.

Do wielu kart banki dołączają rozmaite programy premiowe, ubezpieczenia i inne „prezenty”. Warto wiedzieć, co oferuje nam bank, i korzystać z tego.

Autor: Mikołaj Fidziński
Comperia.pl

Mikołaj Fidziński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam