Bank udzielił mi kredytu hipotecznego w 2007 roku. Okazało się jednak, że nie można obciążyć hipoteki, ponieważ jeden ze współwłaścicieli nie żyje, a sprawy spadkowe nie zostały załatwione. Problem spadkowy jest już rozwiązany, ale w związku ze zmianą współwłaścicieli nieruchomości, której hipoteka miała być obciążona - w tym osoby niepełnoletniej - bank żąda zgody sądu rodzinnego na obciążenie udziału osoby nieletniej. W jaki sposób należy to załatwić? Czy w takiej sytuacji bank może rozwiązać umowę i żądać zwrotu pieniędzy?
Dokonanie czynności, przekraczającej zwykły zarząd majątkiem małoletniego, wymaga zgody sądu rodzinnego. O taką zgodę występują przedstawiciele ustawowi małoletniego (rodzice) na podstawie art. 583 Kpc oraz art. 101 par. 3 Krio (Kodeks rodzinny i opiekuńczy). Wniosek składa się do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania małoletniego, należy go opłacić opłatą sądową w wysokości 40 zł. We wniosku należy wskazać, na jaką czynność zgody ma udzielić sąd oraz przedstawić stan faktyczny i uzasadnić dlaczego powinien to zrobić.
Kwestia możliwości wypowiedzenia umowy przez bank w takim wypadku, jeśli jest dopuszczalna, to musi być uregulowana w umowie kredytowej. Należy dokładnie przejrzeć jej zapisy, aby to ustalić Co do zasady może wchodzić w grę niedotrzymanie warunków udzielenia kredytu, jeśli np. kredytobiorca zobowiązał się do ustanowienia hipoteki w określonym terminie. W takiej sytuacji bank może być uprawniony do wypowiedzenia umowy. Należy jednak podkreślić, że jeżeli kredyt jest spłacany, to bank raczej nie będzie zainteresowany wypowiadaniem umowy.
Tomasz Waszczyński
Masz pytanie do prawnika, pisz na adres: prawnik@comperia.pl