Zarabianie pieniędzy jest jedną z podstawowych czynności każdego człowieka. Wiadomo bowiem nie od dziś, że są one niezbędne do zakupu towarów czy usług oraz do normalnej egzystencji. Dlatego bardzo ważne jest zadbanie o to, aby zarobione przez nas pieniądze były w prawidłowy sposób zabezpieczone. Jak chronić pieniądze i na co są one narażone odpowiadają analitycy Comperii.
Po pierwsze transakcje internetowe.
Obecnie każda instytucja finansowa oferuje swoim klientom zdalny dostęp do konta osobistego. Dzięki temu rozwiązaniu dokonywanie operacji bankowych stało się nie tylko szybsze, ale także dużo wygodniejsze. Niestety przeniesienie bankowości do sieci spowodowało, że stała się ona narażona na różnego typu niebezpieczeństwa. Mowa tu oczywiście zarówno o atakach hakerów, którzy próbują włamać się na nasz rachunek bankowy i pozbawić nas naszych pieniędzy, jak i o różnych programach komputerowych próbujących wykraść nasze dane.
Dlatego bardzo istotną rzeczą jest, aby, korzystając z bankowości elektronicznej, używać zaufanego komputera, posiadającego odpowiednie zabezpieczenie antywirusowe i sprawdzać, czy strona internetowa naszego banku jest w odpowiedni sposób zaszyfrowana (początek adresu https: lub znaczek kłódki widoczny w przeglądarce). Należy oczywiście pamiętać, aby nie udostępniać nikomu swoich loginów oraz haseł, ponieważ może się zdarzyć że ta osoba wykorzysta je na swój użytek.
Używaj bezpiecznie kart…
Kolejna sprawa dotycząca bezpieczeństwa naszych pieniędzy jest związana z dokonywaniem płatności przy użyciu kart płatniczych bądź kredytowych. Rozwój dzisiejszej elektroniki sprawił, że praktycznie każda z takich kart jest zabezpieczona kodem PIN i bez jego znajomości jest bezwartościowa. Niestety, na rynku działają już osoby, które przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi (kamery i skanery kart) potrafią wykraść nasze dane podczas korzystania chociażby z bankomatu. Skaner rejestruje daną kartę, a kamera zapisuje wpisany przez nas numer PIN.
Korzystając z bankomatów warto dokładnie im się przyjrzeć, czy nie jest zamontowane na nich żadne urządzenie. Dodatkowo należy ograniczać widoczność wpisywanego przez nas numeru PIN. Najlepiej zasłonić klawiaturę bankomatu drugą ręką.
Inna kwestia dotyczy przechowywania samej karty i numeru PIN. Niedopuszczalne jest, aby te dwie rzeczy trzymać w jednym miejscu. Częstym błędem jest wpisywanie kodu PIN do telefonu komórkowego. Podczas kradzieży torebki potencjalny złodziej ma do dyspozycji wszystkie potrzebne dane - kartę z naszego portfela i PIN z telefonu.
Opcjonalnie- ubezpieczenie
Ostatnim sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa zgromadzonych pieniędzy jest ich ubezpieczenie. Opcja ta zazwyczaj bezpośrednio odnosi się do opisanych powyżej kart płatniczych i kredytowych. W tej chwili praktycznie każdy bank oferuje swoim klientom pakiet ubezpieczeń do tego typu produktów. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje głównie odszkodowanie na wypadek kradzieży danej karty i jej użycia przez osobę niepowołaną. Chodzi głównie o transakcje dokonane np. po tym, jak taka karta zostanie skradziona.
Podsumowując, pieniądze to bardzo ważne aktywo w dzisiejszym świecie, dlatego też powinno się z nimi obchodzić w należyty sposób. Odpowiednie ich zabezpieczanie leży nie tylko w interesie instytucji, w której są one przechowywane, ale także w interesie nas samych. Wiele jednak zależy od naszego podejścia, a dokładniej od naszego zachowania w konkretnej sytuacji. Zdarza się bowiem często, że sami jesteśmy prowokatorami niebezpiecznych wydarzeń.
Jacek Kasperczyk
Comperia.pl