Wiele osób „od zawsze” jest klientami tylko jednego banku, korzysta z produktów jakie on oferuje i nie myśli o zmianie. Czy jednak warto być „wiernym” jednej instytucji?
W dzisiejszych czasach chyba każdy korzysta z usług banków: spłaca kredyt, pomnaża swoje oszczędności czy po prostu trzyma pieniądze na rachunku oszczędnościowym, zamiast w domowej skarbonce. Często wybrany przypadkowo bank staje się jednym, z którego korzysta klient. Jednak związek z bankiem to nie małżeństwo – nie zawsze wierność oznacza lepszy wybór.
Co można zyskać zmieniając konto?
Jeśli chodzi o najpowszechniejszy produkt bankowy – konto, korzyści mogą być różne. Po pierwsze, jeśli nasze „stare” konto było zakładane kilka lat temu, może się okazać, że na rynku pojawiły się korzystniejsze oferty. Banki, szukając klientów, coraz bardziej tną koszty użytkowania rachunków osobistych. Zmieniając bank można więc znaleźć produkt, który okaże się tańszy.
Po drugie, banki oferują swoim klientom różne funkcjonalności kont. Zmieniając bank można więc wybrać taki, który zapewnia programy rabatowe, nowoczesne usługi (np. płatności za zakupy specjalną naklejką) czy też najwygodniejszy dla klienta dostęp do rachunku (np. bezpłatne operacje internetowe).
Po trzecie, założenie konta może być wymagane, aby skorzystać z innych produktów bankowych – atrakcyjnych lokat czy kredytów. Niektóre instytucje mają je w ofercie tylko dla osób korzystających z rachunku oszczędnościowo - rozliczeniowego w danym banku.
Co można zyskać zmieniając kredyt?
Wielu kredytodawców ma wśród swoich produktów tzw. kredyty refinansowe. Pozwalają one na przeniesienie zobowiązania z innego banku, ale na korzystniejszych warunkach. Dzięki temu spłacane raty mogą być niższe.
Inną opcją są kredyty konsolidacyjne, które pozwalają na połączenie rat kredytów różnego typu w jedną. Takie wyjście, oprócz tego, że jest wygodne, również może przyczynić się do pewnych oszczędności związanych z obsługą kredytu.
Co można zyskać zmieniając lokatę?
Lokaty pozwalają na stabilne, bezpieczne zyski. Nie są one jednak wysokie. Dlatego dobrze jest szukać okazji pojawiających się w ofertach banków. Czasem są to propozycje dla nowych klientów, czasem specjalne promocje, a czasem produkty oferowane tylko przez jakiś czas.
Wśród dostępnych na rynku lokat część jest dostępna tylko dla klientów banku, wiele natomiast nie wymaga posiadania konta. Daje to możliwość korzystania z aktualnie najlepszej oferty bez „wiązania” się z bankiem na dłużej.
Może również zdarzyć się tak, że bank w którym posiadamy konto nie oferuje potrzebnych nam produktów innego typu. Wtedy współpraca z inną instytucją jest nieunikniona.
Autor: Gabriela Drzymalska
Comperia.pl