Czy kredyty hipoteczne dla firm to tylko teoria, a może powszechna praktyka?

2010-05-17 00:00:00

Banki dużo dokładniej weryfikują przedsiębiorców niż klientów indywidualnych, ale to nie znaczy, że uzyskanie kredytu hipotecznego na firmę jest niemożliwe. Porównywarka finansowa Comperia.pl sprawdziła, jakie formalności czekają osoby zainteresowane takim zobowiązaniem.

 
Kredyt hipoteczny dla firm – parametry
 
Parametry kredytów hipotecznych dla firm nie różnią się od  ich odpowiedników przeznaczonych dla osób fizycznych. Niemniej jednak, rynek ofert w tym przypadku jest zdecydowanie mniej przejrzysty.
 
W każdym z przypadków banki indywidualnie określają zdolność kredytową przedsiębiorstwa, biorąc pod uwagę nie tylko dotychczasowe zyski, ale także perspektywy na rozwój oraz nadchodzącą koniunkturę gospodarczą. Pod uwagę wziąć należy także wielkość przedsiębiorstwa – znacznie łatwiej uzyskają kredyt spółki duże, posiadające znaczny kapitał podstawowy. Dużo większe problemy mogą mieć natomiast mikroprzedsiębiorstwa.
 
Kredyt hipoteczny dla firm – formalności
 
W porównaniu do kredytów hipotecznych dla osób fizycznych zaciągnięcie zobowiązania przez osobę prawną wiąże się ze spełnieniem szeregu dodatkowych formalności. Generalnie podczas składania wniosku o udzielenie kredytu hipotecznego firma musi przedstawić następujące zaświadczenia:
  1. Dokumenty stwierdzające status prawny przedsiębiorstwa (np. wpis do krajowego rejestru przedsiębiorców) oraz osoby działającej w jej imieniu (np. potwierdzenie zajmowanego stanowiska – organ firmy, bądź uchwała zarządu ustanawiająca pełnomocnictwo dla danej osoby).
  2. Sprawozdania finansowe z dotychczasowej działalności gospodarczej, zawierające zestawienie aktywów i pasywów przedsiębiorstwa.
  3. Zaświadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędu Skarbowego o stanie zobowiązań wobec danych podmiotów.
  4. Szczegółowe informacje dotyczące przedmiotu umowy kredytowej, określające sposób wykorzystania danej nieruchomości w ramach działalności przedsiębiorstwa.
  5. Dokumenty potwierdzające prawo własności do nieruchomości znajdujących się w posiadaniu firmy oraz inne umowy w zakresie prawa cywilnego (najmu, dzierżawy, użytkowania wieczystego).
 
Jak widać, uzyskanie kredytu hipotecznego przez firmę nie jest sprawą łatwą. Już w momencie składania wniosku o przyznanie zobowiązania przedstawić należy co najmniej kilkanaście zaświadczeń. Ponadto, poszczególne banki mogą wymagać przedstawienia także innych, istotnych z ich punktu widzenia dokumentów.
 
Ich zgromadzenie nie gwarantuje natomiast automatycznego uzyskania kredytu hipotecznego. Generalnie, o jego dostępność najłatwiej w banku, w którym posiadamy już konto osobiste – pozytywna historia kredytowa może znacznie podnieść scoring naszej firmy. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być jednak jednoczesne wypełnienie wniosku kredytowego w co najmniej kilku bankach.
 
Comperia.pl 
Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam