Co jest potrzebne, by uzyskać kredyt budowlany? Podpowiada Comperia.pl!

2009-12-01 15:59:34

Budujesz, remontujesz, urządzasz? Nie masz na koncie wystarczającej gotówki? Comperia podpowiada jak się zabrać za kredyt budowlany. Krok po kroku wyjaśniamy, jaki się zabrać do rzeczy, aby uzyskać bankową pożyczkę.

 

Kredyt budowlany właściwie nie różni się ceną od standardowego kredytu na zakup mieszkania. Jego uzyskanie to jednak zupełnie inna procedura. Niestety więcej formalności, więcej dokumentów, trochę mniejszy wybór ofert. Ale po kolei.
 
Pokaż nam swój projekt
 
Z punktu widzenia banku istotne jest na co zostaną przeznaczone uzyskane z kredytu pieniądze. Dlatego kredytobiorca jest zawsze proszony o dostarczenie standardowego pakietu dokumentów związanych z planowaną budową. Chodzi o pozwolenie na budowę, dziennik budowy, wybrane strony z projektu budowlanego, kosztorys i harmonogram planowanych prac (najczęściej na bankowym formularzu). Radzimy dobrze zastanowić się na jego zawartością. Podanie nierozsądnych danych może przysporzyć wiele niepotrzebnych problemów.

Wycena wyznaczy cenę kredytu
 
Bank z reguły dodatkowo wymaga dostarczenia tzw. operatu szacunkowego, czyli oszacowania wartości przyszłego domu. To ona zadecyduje o cenie hipoteki. Ta jest najczęściej ustalana na podstawie stosunku wysokości wnioskowanego kredytu do wyceny nieruchomości. Im jest wyższa, tym oprocentowanie niższe. Dlatego wybierz „właściwego” rzeczoznawcę, który przygotuje dla banku dokument. Choć musisz mieć świadomość, że bankowcy wtórnie zweryfikują jego rzetelność. Przyjmą wartości według nich rynkowe.
 
Sprawdź jakie dokumenty od kredytu hipotecznego są potrzebne!
 
Kredyt racjonowany
 
Nie licz na to, że Bank wypłaci Ci od razu całość wnioskowanej kwoty. Podzieli ją na transze odpowiednie dla dostarczonego przez Ciebie wcześniej harmonogramu prowadzonej budowy. Zakończenie kolejnego etapu prac pozwoli na otrzymanie pieniędzy na finansowanie kolejnego. Wcześniej jednak nastąpi rozliczenie wydatkowania pieniędzy. Bank poprosi o faktury, czasami o zdjęcia, a może nawet wyśle inspektora celem zweryfikowania postępów na budowie. Pamiętaj o tym w jej trakcie, żeby ustrzec się potencjalnych komplikacji.
 
No a jak wybrać kredyt?
 

Oczywiście zapraszamy do porównywarek Comperii. Przejdź do zakładki poświęconej kredytom budowlanym, wpisz szacunkową wartość nieruchomości (wraz z działką) po jej wybudowaniu, wybierz odpowiednie parametry kredytu i wybieraj spośród najtańszych ofert. Spróbuj w kliku bankach jednocześnie, to ułatwi negocjacje i zmniejszy ryzyko nieotrzymania kredytu.

 

Chcesz podyskutować o kredytach budowlanych? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum o kredytach hipotecznych!

 

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam