Archiwalny ranking kont oszczędnościowych - listopad 2015

Mówi się, że "pieniądze lubią ciszę", ale w rzeczywistości pozostawienie ich samym sobie przynosi więcej straty niż pożytku. Gotówka przetrzymywana na zwykłym rachunku bankowym czy w domowej szufladzie z każdą chwilą traci na wartości. Rozwiązaniem pozwalającym wybrnąć z tej jakże niefortunnej sytuacji jest ulokowanie swoich środków chociażby na zwykłym koncie oszczędnościowym. W którym banku znajdziemy obecnie najlepszy taki produkt? Sprawdźmy.

Konta oszczędnościowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do gromadzenia nadwyżek finansowych. Ich olbrzymią zaletą jest to, że po pierwsze środki na nich zdeponowane pozostają zawsze do dyspozycji klienta - może on je wypłacić w dowolnym momencie. A po drugie - oprocentowanie tych instrumentów może z powodzeniem konkurować z najlepszymi lokatami bankowymi. Oczywiście w tym drugim przypadku mowa o rachunkach znajdujących się na pierwszych pięciu miejscach rankingu takich produktów.

  

Które banki mają aktualnie najlepsze konta oszczędnościowe?

 

Najlepsze konta oszczędnościowe
Bank
Nazwa oferty
Oprocentowanie
Maksymalna kwota wpłaty
Wymagane konto
Getin Online / Getin Noble Bank
Konto oszczędnościowe (oferta dla aktywnych klientów)
4,00%
10 000 zł
tak
BOŚ
Konto Więcej za Mniej
4,00%
10 000 zł
tak
Orange Finanse
Konto oszczędnościowe
3,50%
10 000 zł
tak
Bank SMART
SMART Procent
3,00%
50 000 zł
tak
BIZ Bank
Rachunek oszczędnościowy BIZ
3,00%
50 000 zł
nie
Idea Bank
Konto Zośka
3,00%
100 000 zł
tak
Idea Bank
Konto Zyskowne (aktywny klient)
3,00%
10 000 zł
tak
Bank Millennium
Konto oszczędnościowe (nowe środki)
3,00%
100 000 zł
tak
Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Najlepsze konta oszczędnościowe oferują obecnie oprocentowanie na poziomie 4 proc. w skali roku. Produkty tego typu dostępne są w Getin Noble Banku, GetinOnline oraz BOŚ Banku. Niestety w każdym z tych podmiotów, aby móc cieszyć się z wysokiego oprocentowania rachunku oszczędnościowego, konieczne jest założenie i aktywne użytkowanie konta osobistego (wpływy i płatności kartą debetową). Istotną kwestią jest jeszcze to, że maksymalna kwota jaką można ulokować na wspomnianych rachunkach wynosi 10 tys. złotych.

Trzecią pozycję w rankingu najlepszych kont oszczędnościowych zajął rachunek dostępny w Orange Finanse z oprocentowaniem równym 3,50 proc. w skali roku. Niestety, tak jak u wymienionych powyżej zwycięzców, można na nim ulokować 10 tys. złotych, a założyć go mogą wyłącznie posiadacze ROR.

Miejsca tuż za podium przypadły rachunkom oszczędnościowym z oprocentowaniem wynoszącym 3 proc. w skali roku. Tego typu instrumenty są dostępne w Banku SMART, BIZ Banku, Idea Banku oraz Banku Millennium. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują Konta Zośka z Idea Banku oraz Konto Oszczędnościowe w Banku Millennium, na których to można ulokować nawet 100 tys. złotych. Co ciekawe, ta druga instytucja wysokim oprocentowaniem obejmuje wyłącznie nowe środki wpłacone przez klienta. Niestety zarówno Idea, jak i Millennium wymaga założenia konta osobistego.

Względnie wysokie oszczędności można ulokować także w Banku SMART oraz BIZ Banku. Obydwa te podmioty przyjmą od klienta środki w wysokości 50 tys. złotych. Interesujące jest jednak to, że rachunek oszczędnościowy w BIZ Banku otwierany w oddziale nie wymaga zakładania ROR, a otwierany w Internecie już tak. W Banku SMART z kolei wysokie oprocentowanie dotyczy wyłącznie nowych klientów.

Konta oszczędnościowe to doskonałe rozwiązania dla osób, które z jednej strony chcą ulokować swoje pieniądze na atrakcyjnych warunkach, a z drugiej pragną utrzymać do nich stały dostęp. Warto jednak zaznaczyć, że najlepsze takie produkty wymagają spełnienia wielu dodatkowych wymagań: założenia i zasilania ROR, ulokowania nowych środków lub bycia nowym klientem danej instytucji.

Autor: Jacek Kasperczyk
Comperia.pl

Jacek Kasperczyk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam