Akcje spółek publicznych mają formę zdematerializowaną. Innymi słowy, nie mają formy fizycznej (nie można akcji wziąć do ręki), są jedynie elektronicznym zapisem w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych.
Każda akcja danej spółki danej emisji ma taką samą wartość. Minimalna wartość jednej akcji w momencie emisji może wynosić 1 grosz.
Akcje można nabyć przy emisji dokonywanej przez spółkę (rynek pierwotny), albo na giełdzie od innych inwestorów (rynek wtórny).
Obrót akcjami następuje na giełdzie lub w obrocie pozagiełdowym. Wartość akcji na giełdzie zmienia się, w zależności od popytu i podaży na nie.
Akcje mogą być imienne lub na okaziciela. Posiadaczami akcji imiennych są zwykle założyciele spółki. Tylko akcje na okaziciela podlegają obrotowi giełdowemu. Akcje są także zwykłe oraz uprzywilejowane. Akcje uprzywilejowane są zawsze imienne, i dają określone przywileje akcjonariuszom. Nie podlegają handlowi na Giełdzie Papierów Wartościowych (jeśli zostanie zbyta, traci miano uprzywilejowanej, i staje się akcją zwykłą).
Akcjonariusz ma rozmaite prawa. Po pierwsze, może posiadane akcje sprzedać na rynku pierwotnym, realizując przy tym zysk lub stratę (zależnie czy aktualna cena rynkowa akcji jest wyższa czy niższa od ceny w momencie nabycia akcji).
Po wtóre, akcjonariusz, jako że jest współwłaścicielem spółki akcyjnej, ma prawo wpływania na decyzje zapadające w niej. Ogólnie jednak, na jedną akcję przypada jeden głos na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Co za tym idzie, dopiero posiadając dużą ilość akcji danej spółki, można mieć na nią realny wpływ. Wyjątkiem są akcje uprzywilejowane - posiadacz jednej akcji uprzywilejowanej ma 2 głosy na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.
Akcjonariusz ma także prawo do udziału w zysku spółki, jeśli firma zdecyduje się wypłacić dywidendę.