Pracodawca powinien płacić za nadgodziny. To sprawa oczywista. Ile zatem wynosi w 2015 roku stawka za pracę ponad normę?
Według Kodeksu pracy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Godziny nadliczbowe to okres, w którym pracownik wykonuje swoje zadania ponad normę. Za przepracowany czas pracodawca musi odpowiednio rozliczyć pracownika.
Rozliczenie na dwa sposoby
Jedną z form wynagrodzenia za przepracowane godziny nadliczbowe jest udzielenie czasu wolnego w wymiarze przepracowanego ponad normę czasu. Drugim ze sposobów jest wypłata dodatku do wynagrodzenia.
Jak naliczane jest wynagrodzenie?
Za pracę w godzinach nadliczbowych w nocy, niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, a także w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi za pracę w niedzielę lub święto pensja tej osoby wyliczana jest w oparciu o wzór:
wynagrodzenie za nadgodziny = standardowe wynagrodzenie pracownika + dodatek 100% stawki godzinowej (za każdą godzinę nadliczbową)
W przypadku pracy w godzinach ponadwymiarowych w pozostałe dni pensja obliczana jest według wzoru:
wynagrodzenie za nadgodziny = standardowe wynagrodzenie pracownika + dodatek 50% stawki godzinowej (za każdą godzinę nadliczbową)
A co z pracą na niepełen etat?
Osobom pracującym na niepełny etat również przysługuje prawo do wynagrodzenia z tytułu nadgodzin. Pamiętajmy, że godziny ponadwymiarowe to te, które pracownik wykonuje poza obowiązującymi zwykle godzinami pracy określonymi w umowie. W takim przypadku również przekroczenie limitu daje prawo do dodatku do pensji.
Warto ustalić i zawrzeć w umowie o pracę dopuszczalną liczbę godzin ponad określony w umowie wymiar, który uprawnia do dodatku za godziny ponadwymiarowe. Wówczas określenie ilości godzin oraz wynagrodzenia będzie łatwiejsze.
Nadgodziny zostają naliczane podobnie jak w przypadku całego etatu.