Zaciągnięcie kredytu budowlanego będzie wiązało się z nieco innym sposobem wypłacania środków, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kredytów mieszkaniowych. Może się też okazać, że w pewnym momencie bank zaprzestanie wypłacania transz.
Kredyty hipoteczne mogą być sposobem na sfinansowanie zakupu lub budowy różnego rodzaju nieruchomości. W ich przypadku najczęściej myślimy o zakupie mieszkania, co wiąże się z koniecznością wypłacenia przez bank całej kwoty kredytu - jednorazowo. Jeśli jednak przedmiotem kredytowania jest nieruchomość znajdująca się w budowie, czy to jako inwestycja deweloperska, czy prywatna budowa domu jednorodzinnego, bank dba o to, aby pożyczone środki były spożytkowane w odpowiedni sposób i przyczyniły się do powstania nieruchomości, będącej następnie zabezpieczeniem kredytu. Z tego też powodu środki przekazywane są kredytobiorcy lub deweloperowi w postaci transz.
Jak działają transze?
Transze w kredytach budowlanych wypłacane są zgodnie z harmonogramem prac. Jeszcze przed przyznaniem kredytu konieczne jest bowiem sporządzenie odpowiedniego załącznika do umowy, który będzie zawierał taki harmonogram. Po jego akceptacji i odpowiedniej zdolności kredytowej, bank będzie miał możliwość kontroli całej inwestycji. Oznacza to, że środki pieniężne będziemy otrzymywali wraz z postępami w budowie.
Kiedy bank nie wypłaci transzy?
W przypadku kredytów budowlanych bank ma możliwość wysłania swoich przedstawicieli na miejsce realizacji inwestycji, w celu kontroli postępów. Jeśli okaże się, że praca stanęła w martwym punkcie lub jest mocno opóźniona, możliwe jest zawieszenie wypłaty kolejnych transz. Podobnie będzie w sytuacji, gdy kredytobiorca nie wywiąże się z innych zapisów umowy, takich jak terminowe rozliczenie otrzymanych już środków czy wykorzystanie pieniędzy na cele, które nie są związane z inwestycją finansowaną przez bank. Jeśli nasze wykroczenie będzie poważne, bank może nawet zażądać natychmiastowego zwrotu wszystkich wypłaconych do danego momentu środków, wraz z odsetkami. Warto więc zrobić wszystko, aby postanowienia umowy były realizowane zgodnie z terminarzem i w odpowiedni sposób.