Jeżeli ktoś chce ocieplić swój dom, a nie ma na to pieniędzy, może starać się o tzw. kredyt z premią termomodernizacyjnej. Dokąd udać się po taki kredyt?
Różne były i są technologie budowania domów. Większość starszych budynków, niestety, nie jest dostatecznie ocieplona. W związku z tym ciepło bezproduktywnie się ulatnia, nie ogrzewając pomieszczeń. Można temu zapobiec, ocieplając dom.
Przykręcenie kurków to za mało
Przykręcenie kurków instalacji grzewczych czy nieotwieranie okien to zdecydowanie za mało, by oszczędzić energię cieplną. Należy raczej pomyśleć o ociepleniu domu. Niestety, jest to spory wydatek. Jeżeli właściciel domu nie ma odłożonej na ten cel gotówki, może starać się o kredyt z dotacją. Kredyt ten ma jedną wielką zaletę – jego część za kredytobiorcę spłaci BGK.
Przed złożeniem wniosku o kredyt z dotacją najpierw należy sporządzić kosztorys i dokładną analizę techniczno-ekonomiczną przedsięwzięcia. Najlepiej, jeśli dokona tego fachowiec audytor, którego opinia nigdy nie była kwestionowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego, pośrednika w wypłacie premii przez państwo.
20 proc. kredytu spłaca państwo
Kredyt z premią termomodernizacyjną jest tak skonstruowany, że po zakończeniu inwestycji ocieplania domu jego część spłaca Fundusz Termomodernizacji i Remontów. Oczywiście, jeżeli zostały spełnione wszystkie warunki takiego kredytu i został on spłacony w terminie. O dopłatę termomodernizacyjną mogą starać się nie tylko spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, ale również właściciele domów jednorodzinnych.
Aby otrzymać premię termomodernizacyjną, należy spełnić określone warunki, w tym najważniejszą: ma to być kredyt bankowy. Wysokość premii może wynieść 20% wykorzystanej kwoty kredytu, lecz nie więcej niż 16% kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia i dwukrotność przewidywanych w audycie energetycznym oszczędności kosztów energii.
Dokąd po kredyt z premią?
Kredyty z premią termomodernizacyjną dostępne są w wielu bankach, ale tylko w czterech instytucjach dostępne są dla osób fizycznych.
Kredyty dla przedsiębiorstw i samorządów obsługują m.in.:
- Bank BPH
- Bank Millennium
- Bank Ochrony Środowiska
- Bank Pekao
- Bank Pocztowy
- Bank Polskiej Spółdzielczości
- Bank Zachodni WBK
- ING Bank Śląski
- Krakowski Bank Spółdzielczy
- PKO BP
- Spółdzielcza Grupa Bankowa
Kredyty dla osób fizycznych obsługują:
- Bank Ochrony Środowiska
- Bank Polskiej Spółdzielczości
- Krakowski Bank Spółdzielczy
- Spółdzielcza Grupa Bankowa
Decyzje nawet po kilku miesiącach
Inwestycji nie powinno się rozpoczynać przed decyzją BGK. Nawet jeżeli decyzja banku komercyjnego, w którym składaliśmy wniosek, jest pozytywna, nie oznacza to, że taka będzie również opinia BGK. Należy wiedzieć, że na decyzję banku czeka się zwykle kilka miesięcy, a na decyzję BGK – miesiąc. Dopiero gdy BGK wyrazi zgodę, można rozpoczynać inwestycję.