Kantory internetowe już od kilku lat cieszą się zasłużoną popularnością, a wynika ona z przynajmniej kilku korzystnych aspektów - przede wszystkim cenowych. Zainteresować się nimi powinni szczególnie frankowcy.
Osoby posiadające czynne kredyty we frankach z pewnością szukają obecnie różnych możliwości na obniżenie kosztów spłaty swoich zobowiązań. Coraz więcej propozycji przedstawiają w tym temacie same banki kredytujące, a odpowiednie rozwiązania próbuje też wypracować rząd. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że samodzielnie też można poczynić pewne oszczędności w obsłudze kredytu.
Nieoczekiwany wzrost kursu CHF
Na początku tego roku obserwowaliśmy duży wzrost kursu szwajcarskiej waluty, który znalazł odzwierciedlenie w wysokości miesięcznych rat kredytów hipotecznych spłacanych we frankach. Poza kosztem kredytu istotnym elementem całej operacji jest spread walutowy, czyli różnica między kursem kupna a kursem sprzedaży waluty. W przypadku banków jest on bardzo wysoki i stanowi dodatkowe obciążenie dla budżetu kredytobiorcy, który wpłaca do banku nie franki a złotówki, które bank następnie przewalutowuje. Nie oznacza to jednak, że spłacając ratę, musimy trzymać się kursów proponowanych przez bank.
Banki a e-kantory
Podczas gdy banki narzucają wysoki spread walutowy, konkurencja ze strony kantorów internetowych sprawia, że przewalutowania zdecydowanie lepiej dokonać wirtualnie. Różnica w kursie sprzedaży wynosi średnio 6-7 proc. na korzyść rozwiązania wirtualnego, przy czym w niektórych sytuacjach wymiana 1 000 franków w Internecie może nam przynieść nawet kilkusetzłotowe korzyści (różnica między najkorzystniejszą ofertą e-kantoru a najmniej korzystną ofertą bankową). Dodatkowo możemy liczyć na szybkość dokonywanej transakcji, ale przede wszystkim na wygodną możliwość porównania kosztów i wyliczenia potencjalnych oszczędności. Chwila na analizę pozwala oszczędzić w skali roku dość znaczną sumę.
Zacierające się różnice
W odpowiedzi na wzrost kursu franka i na coraz mniej ciekawą sytuację osób posiadających kredyty w tej walucie, banki obniżają tymczasowo spread. Z punktu widzenia kredytobiorcy jest to oczywiście doskonała informacja, ale i tak w kantorze może być taniej. W pierwszym kwartale tego roku różnica między najlepszym bankiem a kantorem internetowym stopniała do zaledwie 1 punktu procentowego, jednak w większości przypadków korzyści z wirtualnej wymiany walut będą nieco większe. Każdy powinien na własnym przykładzie przeanalizować tę sytuację i wybrać rozwiązanie, które zapewni mu najwięcej korzyści.