Wszystko o opłacie wstępnej w leasingu

2014-08-19 13:05:03

Leasing staje się w Polsce coraz popularniejszy, o czym świadczą wyniki pierwszej połowy 2014 roku. Aby podpisać korzystną umowę, należy dokładnie ją przeanalizować. Trzeba też wiedzieć wszystko o opłacie wstępnej w leasingu.

Rośnie zainteresowanie finansowaniem przedsiębiorstw przez firmy leasingowe. Leasing jest prostszą metodą finansowania firm niż kredyty bankowe. W wielu przypadkach stosowane są uproszczone procedury, a – co najważniejsze – jest to metoda tańsza od kredytów. Nie należy zapominać, że banki nadal są rygorystyczne w stosunku do przedsiębiorców wnioskujących o kredyty i dość niechętnie udzielają ich polskim firmom. Nie oznacza to, że w ogóle nie udzielają kredytów przedsiębiorstwom i że brakuje osób starających się o kredyty dla firm. Nic podobnego, po prostu procedury nadal są skomplikowane, należy przedłożyć wiele dokumentów oraz mieć określoną zdolność kredytową. Firmy leasingowe już tak szczegółowo jak banki jej nie weryfikują.

Wnioskujący o leasing powinni dokładnie sprawdzać umowy leasingowe. Przedsiębiorstwa leasingowe podobnie jak banki starają się, aby umowy leasingowe były jak najkorzystniejsze dla nich, a niekoniecznie dla klientów. Przed podpisaniem umowy leasingowej należy dokładnie sprawdzić, jakie są zapisy w ogólnych warunkach leasingowych. Jeżeli starający się o leasing nie jest w stanie rozszyfrować zapisów w OWL i wyłapać zastawionych przez firmę leasingową pułapek, powinien skonsultować OWL oraz umowę leasingową z prawnikiem.

Opłata wstępna jest bardzo ważnym elementem kosztu leasingu. Jest to największy jednorazowy wydatek, jaki starający się o leasing musi ponieść, dlatego powinien na ten temat jak najwięcej wiedzieć. Najczęściej opłata wstępna wynosi 10 proc. wartości przedmiotu branego w leasing i raczej nie należy się spodziewać, że będzie niższa. Jeżeli o leasing starają się nowo powstałe firmy, opłata leasingowa zaczyna się zazwyczaj od 15 proc. wartości przedmiotu leasingu. Należy wiedzieć, że w niektórych przypadkach opłatę wstępną można rozliczyć jako koszt uzyskania przychodu. Oczywiście, warto sprawdzić oferty leasingowe, a nawet trzeba je sprawdzić, bowiem oferty są różne i różny jest koszt rzeczywisty leasingu. A wszystkim zainteresowanym zależy przecież na tym, by był jak najniższy.

Warto zadać pytanie, na co starający się o leasing powinni zwracać szczególną uwagę, podpisując umowę leasingową. Ważna jest wysokość wpłaty początkowej, okres leasingowy, waluta, w jakiej firmy leasingowe rozliczają się z leasingobiorcą, a także ubezpieczenie leasingu. Dobrze wiedzieć, czy firma leasingowa gotowa jest do ewentualnych negocjacji ceny oraz warunków, pozwala to na dopasowanie oferty leasingowej do możliwości firmy.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam