Leasing cieszy się wśród przedsiębiorców coraz większym zainteresowaniem - jest to prosta, wygodna i tania forma finansowania firm. Trzeba jednak uważać na terminową spłatę rat, bowiem opóźnienie może się dla leasingobiorcy źle skończyć.
Leasing zaczął cieszyć się coraz większym zainteresowaniem w czasie kryzysu, który nawiedził również nasz kraj. Banki nie chciały finansować firm, nie udzielały im kredytów, zatem przedsiębiorcy zwrócili się ku leasingowi. Początkowo firmy leasingowe w Polsce miały dość ograniczoną ofertę (dobrze rozwinięty był jedynie leasing samochodowy), szybko jednak zorientowały się w potrzebach polskiej przedsiębiorczości i rozszerzyły ją. Obecnie w leasing można już wziąć praktycznie wszystko: od wyposażenia biur do hal produkcyjnych z pełnym wyposażeniem.
Nic dziwnego, że zainteresowanie leasingiem rośnie. Rodzaje leasingu są różne. Jest to prosta i tania forma finansowania firm, bowiem procedury są nieskomplikowane. Wystarczy dopełnić kilku formalności, wpłacić opłatę wstępną, a później opłacać jedynie raty leasingowe. Pamiętać jednak należy, że różne są firmy leasingowe i różny jest koszt leasingu. Za ten sam przedmiot leasingu można płacić różne raty. Terminowe płacenie rat leasingowych jest tak samo ważne jak płacenie rat kredytów bankowych. Opóźnienie w spłacaniu rat leasingowych skutkuje dodatkowymi wysokimi kosztami dla leasingobiorcy, włącznie z wypowiedzeniem umowy. W funkcjonowaniu przedsiębiorstwa są różne etapy. Jest czas, kiedy firma dobrze prosperuje i nie ma problemów ze spłatą swoich zobowiązań kredytowych czy leasingowych i jest też czas, kiedy problemy finansowe nie pozwalają na regularne spłacanie rat. Na co w takim przypadku powinni przygotować się przedsiębiorcy?
Jedne firmy leasingowe są bardziej liberalne, inne mniej. Trzeba podkreślić, że opóźnienie w spłacaniu rat nie zawsze skutkuje rozwiązaniem umowy oraz karami finansowymi. Jakie są skutki nieterminowych spłat, określa umowa leasingowa oraz przepisy prawa. Trzeba wiedzieć, że już przy pierwszej nieterminowej wpłacie raty leasingodawca wysyła pismo z zapytaniem o powód niewpłacenia raty. Najlepiej dokładnie wyjaśnić, co było tego przyczyną. Nie należy ukrywać właściwego powodu, ponieważ leasingodawca i tak go pozna, a wówczas może zerwać umowę.
Trzeba wiedzieć, że konsekwencje niespłacanych rat mogą być różne w zależności od rodzaju leasingu. Jeżeli jest to leasing finansowy, to w razie wypowiedzenia umowy należy spłacić wszystkie przewidziane umową leasingową niespłacone raty. Wartość pozostałych do uregulowania rat powinna być pomniejszona o wartość zwróconego przedmiotu, np. pojazdu. Jeżeli jest to leasing operacyjny, to w przypadku wypowiedzenia umowy przez firmę leasingową leasingobiorca zobowiązany jest do zapłaty określonego w umowie procentu pozostałych rat.