Na rynku oszczędnościowym coraz wyższą pozycję zajmują konta oszczędnościowe, ustępując lokatom bankowym oraz obligacjom skarbowym. Które konta oszczędnościowe (bez ROR-u) są zatem najbardziej polecane w sierpniu?
Banki proponujące lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe od dawna rywalizują ze sobą, starając się przyciągnąć do swoich oddziałów jak najwięcej klientów. Z badań wynika, że mimo wszystko lokaty bankowe wygrywają dzięki wysokości oprocentowania, ale przegrywają elastycznością produktu. Oprocentowanie lokat bankowych sięga obecnie nawet 5 proc., natomiast na kontach oszczędnościowych: 4 proc. (Banki Smart oraz Millennium), kolejne najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe znajdują się w BGŻOptima, BOŚ, BNP Paribas i Getin Banku.
Sprawdź też: Gdzie inwestować nadwyżki finansowe?
Banki Smart i Millennium, oferujące konta oszczędnościowe z oprocentowaniem w skali roku na poziomie 4 proc., wymagają założenia również ROR, co może działać na ich niekorzyść. Dlaczego? Wbrew pozorom koszt utrzymania konta osobistego nie jest wcale taki niski. Warto mieć na uwadze, że oferta kont osobistych w tych bankach może okazać się niekorzystna dla klientów zamierzających założyć konto oszczędnościowe.
Należy przy tym podkreślić, że BGŻOptima (proponując oprocentowanie konta oszczędnościowego w wysokości 3,5 proc.), Ing Bank Śląski czy też Deutsche Bank Polska nie wymagają założenia ROR-u. Najlepiej jednak sprawdzić ostatnie rankingi najlepszych kont oszczędnościowych. Trzeba przy tym pamiętać, że rankingi szybko się zmieniają i za chwilę może się okazać, że bank, który do tej pory oferował najwięcej, gwałtownie obniżył oprocentowanie depozytów.
Sprawdź też: Gdzie w budżecie domowym szukać oszczędności?
Warto zwrócić uwagę, że konta oszczędnościowe są bardziej elastyczne od lokat bankowych, ponieważ można na nie wpłacać - i co najważniejsze - wypłacać pieniądze bez utraty odsetek (zerwanie lokaty w wielu przypadkach wiąże się z natychmiastową ich stratą). Mimo wszystko istnieją lokaty, na przykład Lokata Bezkarna BGŻ, kiedy zerwanie lokaty nie skutkuje utratą odsetek. Dlatego bardzo ważna jest właściwa analiza i selekcja ofert oszczędnościowych, które pomogą klientom tego rynku wybrać najbardziej optymalny produkt.
Trzeba podkreślić, że najczęściej tylko jedna wypłata z konta oszczędnościowego w miesiącu jest bezpłatna, za pozostałe są pobierane prowizje.
Bank, sprzedając pakiet, w którym znajduje się konto oszczędnościowe oraz ROR, zyskuje na tym w przeciwieństwie do klienta. Dlatego czasami lepiej sięgnąć po konto z niższym oprocentowaniem – ale konto bez haczyków – niż z wyższym oprocentowaniem, które czasami obowiązuje tylko przez kilka miesięcy, a później spada do wysokości niekorzystnej dla deponenta.