Odwrócona hipoteka szansą na wyższą emeryturę

2014-02-27 12:00:00

Odwrócona hipoteka jest z zasady pomysłem na polepszenie jakości życia emerytów. Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania?

Emeryci są grupą społeczną, która posiada regularne, chociaż w zdecydowanej większości niskie dochody. Aby poprawić kondycję finansową seniorów, mówi się o coraz szerzej o zaletach odwróconej hipoteki, która polega na tym, że emeryt bierze w banku kredyt, którego zabezpieczeniem jest posiadana przez niego nieruchomość. Pieniądze z kredytu może otrzymać jako jednorazową wypłatę lub w ratach. Po śmierci kredytobiorcy bank przejmuje prawo do nieruchomości. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy spadkobiercy zmarłego spłacą zobowiązanie kredytowe w ciągu 12 miesięcy od jego śmierci.

Gdzie zgłosić się po odwrócony kredyt hipoteczny?

Uprawnienia do udzielania tego rodzaju kredytów będą miały tylko nieliczne instytucje podlegające Komisji Nadzoru Finansowego lub organom nadzoru w swoich macierzystych krajach. Do takich podmiotów zaliczają się: banki, oddziały zagraniczne banków, instytucje kredytowe oraz instytucje kredytowe prowadzące działalność transgraniczną.

Zasady wypłaty i prawo własności

Gdy emeryt otrzyma odwrócony kredyt hipoteczny, bank dokona wypłaty należnych środków. Wypłata taka może przybrać dwie formy: całościową oraz ratalną. Kredytobiorca pozostanie jednak właścicielem nieruchomości do swej śmierci. W związku z tym będzie miał pełne prawo do mieszkania i korzystania z mieszkania lub domu.

Do kogo skierowana jest odwrócona hipoteka?

Po pieniądze w ramach odwróconej hipoteki mogą sięgnąć wyłącznie osoby fizyczne, które posiadają jedno z praw: prawa własności nieruchomości, prawa własności ułamkowej części nieruchomości, spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu lub prawa użytkowania wieczystego gruntu.

Jak wysoki kredyt można dostać?

Wysokość kredytu będzie ustalana na podstawie wyceny nieruchomości. Z całą pewnością nie będzie można liczyć na otrzymanie kwoty, która osiągnie 100 proc. wartości lokalu. Warto podkreślić, że kobiety i mężczyźni będą mogli liczyć na inne dopłaty. Różnice wystąpią również na poziomie lokalizacji. Emeryci z Podlasia otrzymają mniej niż np. ci z województwa mazowieckiego lub wielkopolskiego. Wiąże się to z różnymi cenami nieruchomości w tych regionach.

Nieruchomość po śmierci kredytobiorcy

W chwili śmierci kredytobiorcy jego bliscy mają 12 miesięcy na spłatę zobowiązania i wówczas zachowają prawo do własności nieruchomości. W tym czasie powinny dobiec końca wszystkie czynności spadkowe oraz uregulowanie długu.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam