Omawiamy warunki leasingu operacyjnego

2014-03-03 07:00:00

Leasing operacyjny to coraz popularniejsza forma finansowania zakupów. Na jakich warunkach można z niego skorzystać?

Umowa leasingu operacyjnego powinna być zawarta na czas określony. Warunki udzielenia leasingu operacyjnego są wyznaczone w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Czas zapisany w umowie nie może być krótszy niż 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji. Konieczność dokonywania odpisów amortyzacyjnych sprawia, że umową leasingu operacyjnego może zostać objęte mienie ruchome lub wartości materialne i prawne, podlegające odpisom amortyzacyjnym. W przypadku nieruchomości umowa leasingu operacyjnego może zostać podpisana alternatywnie na okres co najmniej 10 lat, jeżeli dotyczy nieruchomości, które podlegają odpisom amortyzacyjnym. Opłaty związane z leasingiem operacyjnym muszą zostać pomniejszone o należny podatek VAT. Koszty powinny co najmniej równać się wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. 

Przedmiot leasingu

W przypadku umowy leasingu operacyjnego przedmiot porozumienia pozostaje w majątku leasingodawcy. Leasingodawca może dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Podatek VAT jest naliczany osobno do każdej raty. Stanowi to różnicę wobec leasingu finansowego, gdzie opłata podatku VAT zostaje uregulowana z góry. Do kosztów uzyskania przychodu leasingobiorca wlicza wpłatę początkową oraz opłacone miesięcznie raty. Wykup przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy jest możliwy po uiszczeniu wpłaty stanowiącej określony procent wartości przedmiotu leasingu. Cena jest zależna od okresu wykupu oraz stawki amortyzacji.

Korzyści z leasingu operacyjnego

W przypadku leasingu operacyjnego opłaty za korzystanie z przedmiotu leasingowanego nie są wliczane do przychodów leasingodawcy oraz do kosztów uzyskania przychodów leasingobiorcy w kilku przypadkach: jeśli chodzi o spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, gdy umowa jest zawarta na czas określony oraz odpisy amortyzacyjne są dokonywane przez leasingobiorcę lub leasingodawca rezygnuje z dokonywania odpisów amortyzacyjnych, gdy z leasingu korzysta osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Umowa leasingu powinna zawierać wartość początkową środków trwałych równą sumie ustalonych opłat. Leasing operacyjny to atrakcyjne rozwiązanie, szczególnie w sytuacji, kiedy okres użytkowania przedmiotu jest krótszy od normatywnego okresu amortyzacji. W ten sposób część wartości początkowej przedmiotu leasingu w znacznym stopniu może zostać wpisana w koszty podatkowe już w trakcie trwania umowy. Leasing nie ogranicza również możliwości korzystania z tradycyjnych form pozyskiwania środków na inwestycje, gdyż nie występuje w bilansie firmy.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam