ART. 415K.C : Kto z winy swej wyrządził szkodę drugiemu zobowiązany jest do jej naprawienia.
Jednak należy pamiętać , zgodnie z 6 k.c : Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.
Należy przedstawić stosowne dokumenty, aby podmiot do którego należał chodnik w momencie zdarzenia poczuł się odpowiedzialny do naprawienia wyrządzonej szkody bądź Ubezpieczyciel, w którym zarządca/ właściciel miał zawartą umowę
ubezpieczenia OC.
Należy również wykazać rodzaj szkody (osobowa, rzeczowa) i jej wysokość.
Potrzebna dokumentacja :
1. Dokładny opis zdarzenia (data, miejsce, godzina, przyczyna "wypadku").
2. Zdjęcia miejsca zdarzenia.
3. Oświadczenia świadków + ksero ich dowodów osobistych - Oświadczenie powinno zawierać opis tego co widzieli - JAKA BYŁA PRZYCZYNA "wypadku", NIE SAM JEGO SKUTEK.
4. Protokół policji / straży miejskiej jeśli zostali wezwani.
5. Dokumentacja medyczna z całego procesu leczenia.
6. Oryginalne rachunki / paragony / faktury potwierdzające koszt poniesiony w związku z powstałą szkodą (np. zakup leków, środków opatrunkowych, zakup sprzętu ortopedycznego ).
Czy siostra była dowożona na wizyty lekarskie / rehabilitacje ? Jeśli tak sporządzić należy oświadczenie o poniesionych kosztach dojazdów.
Konieczne jest załączenie również ksera dowodu rejestracyjnego samochodu, którym dowożono siostrę, prawo jazdy osoby dowożącej oraz oryginał faktury za zakup paliwa.
lub
zachować wszelkie bilety za dojazdy.
7. Jeśli poszkodowana wymagała opieki - dołączyć oświadczenie osoby sprawującej opiekę z uwzględnieniem rodzaju wykonywanych czynności przez..... (ilość dni), w wymiarze ..... ( ilość godzin)+ ksero dowodu osobistego osoby sprawującej opiekę.
8. Jeśli powstała niezdolność do pracy i wiąże się to z UTRATĄ DOCHODU - zaświadczenie wystawione przez pracodawcę, które ma uwzględniać utracony dochód w kwocie NETTO.
Jeżeli od zdarzenia nie minął rok, a na miejscu wypadku nie było Straży Miejskiej bądź policji można spróbować pisemnie zawiadomić Straż Miejską o popełnieniu wykroczenia - W TERMINIE 12 MIESIĘCY OD DNIA SZKODY.
WEZWANIE policji lub straży miejskiej W DNIU UPADKU / POTKNIĘCIA / POŚLIZGNIĘCIA JEST bardzo istotnym dowodem w sporze o odszkodowanie.
Wszelkie zapytania można kierować na adres mail :
k.krzysztofiak@lex-kancelaria.pl