Lokata czy fundusz, czyli dla każdego coś dobrego

2010-02-21 09:45:02

Lokata bankowa to prosty układ – wpłacasz pieniądze, bank oddaje z odsetkami. Bez większej filozofii. W funduszach sprawa ma się zupełnie inaczej. Nie wiesz, ile dokładnie zyskasz w zakładanym okresie. Jednak i to rozwiązanie ma również swoje plusy. A więc lokata czy fundusz?

Fundusze inwestycyjne to cała paleta możliwości. Możesz wybrać najbardziej bezpieczne, lokujące w gwarantowane przez rząd papiery wartościowe. Masz też możliwość inwestowania w podlegające dużym wahaniom wartości akcje choćby indyjskich bądź brazylijskich spółek. Najbliższe lokacie bankowej są tzw. fundusze rynku pieniężnego. Czy są dobrą alternatywą dla depozytu?
 
Dziś zakładasz, jutro (nie?) zerwiesz
Nie chcę zamrażać pieniędzy – zadeklaruje większość klientów. Każdy chce mieć płynny dostęp do swoich oszczędności. W przypadku lokaty bankowej nie do końca jest to możliwe. Mówimy o depozytach miesięcznych, półrocznych, rocznych, itd. Sięgnięcie po pieniądze przed upływem ustalonego z bankiem okresu będzie Cię kosztować utratę potencjalnie zarobionych odsetek. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku funduszy inwestycyjnych. Tutaj wycofanie pieniędzy jest możliwe w każdym czasie bez utraty wypracowanego zysku.
 
Zysk, ale jaki?
Drugą, nie mniej ważną różnicą między analizowanymi formami inwestowania jest kwestia zysku. W przypadku lokaty bankowej wiesz od razu, ile bank wypłaci w przyszłości odsetek. Fundusz niestety nie przewidzi wartości inwestycji w przyszłości. Lokując w bony skarbowe (fundusz rynku pieniężnego inwestuje w przeważającej większości w gwarantowane przez rząd bony skarbowe) ma pewność uzyskania w przyszłości zysku, jednak nie może z aptekarską dokładnością określić jego wysokości.
 
Podatkowe sztuczki
Jeżeli zysk wyniesie mniej niż 2,5 PLN fiskus nie sięga po podatek. Tę furtkę wykorzystują bankowcy w lokatach z kapitalizacją dzienną. Takiej możliwości nie mają w praktyce niestety fundusze inwestycyjne. Tym samym ulokowanie pieniędzy w banku może dodatkowo wiązać się z brakiem konieczności dzielenia się zyskiem z urzędem skarbowym.
 
Bezpieczeństwo na podobnym poziomie
Lokaty bankowe „zabezpiecza” Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Bankowcy uiszczają stosowne składki tylko po to, by w razie bankructwa klienci nie mieli problemu z odzyskaniem swoich oszczędności do kwoty 50 000 EURO. W przypadku funduszu nie ma gwarancji, jednak wpłacone doń pieniądze są cały czas Twoje. Nie wchodzą w masę upadłościową instytucji w razie bankructwa. Tym samym bezpieczeństwo obu form inwestycji jest na podobnym poziomie.
 
Co wybrać?
Wydaje się, że o wyborze formy depozytu powinna zdecydować jego zyskowność. No ale jak ocenić potencjał funduszu? Warto pamiętać, że przyniosą więcej zysków w warunkach obniżania rynkowych stóp procentowych (chodzi na przykład o decyzje RPP o obniżce stóp). Z kolei w warunkach wzrostu stóp, fundusze pieniężne będą osiągały słabsze wyniki. Oprócz aspektów rynkowych dochodzą jeszcze umiejętności danego zarządzającego o czym świadczy historia jego wyników. A więc, jak zawsze, wszystko zależy…

 

Chcesz podyskutować o oszczędzaniu-jak, gdzie…? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

 

Comperia.pl

Ekspert Comperia.pl

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam