Co daje przedsiębiorcy leasing?

2014-11-05 15:44:08

Przedsiębiorcy od lat chętnie korzystają z leasingu jako formy finansowania pojazdów firmy. Korzyści związane z tym rozwiązaniem dotyczą nie tylko podatków.

Możliwość skorzystania z leasingu od zawsze wydawała się być ogromnym atutem dla przedsiębiorców, a osoby prywatne często mogły używać argumentu mówiącego o tym, że jeśli prowadzi się własną działalność i można dany przedmiot, głównie samochód, leasingować, to osiągać można dzięki temu korzyści. Ale na czym tak naprawdę one polegają?

Pierwszą kwestią, która sprawia, że leasing cieszy się tak dużą popularnością wśród przedsiębiorców, jest możliwość zmniejszenia podstawy opodatkowania. W ten sposób nie tylko koszt wykorzystywania, a później ewentualnego nabycia pojazdu lub innych aktywów jest niższy, ale dodatkowo firma zmniejsza swoje zobowiązania względem urzędu skarbowego. Oczywiście wszystko zależy od charakteru przedsiębiorstwa i rodzaju leasingu (operacyjny, finansowy), jednak nie da się ukryć, że jest to główny argument przemawiający do wyobraźni właścicieli firm.

W przypadku leasingu możemy także liczyć na wsparcie firmy leasingowej, która w praktyce nabywa dany przedmiot, aby następnie oddać go w użytkowanie przedsiębiorcy, oczywiście po uzgodnieniu warunków umowy leasingu i w zamian za raty w określonej wysokości. Chcąc podnosić jakość swoich usług, firmy leasingowe starają się oferować swoim klientom możliwie najlepsze rozwiązania, a służy temu wysoka zdolność negocjacyjna, znacznie przekraczająca możliwości pojedynczych firm, szczególnie z sektora MSP. Dzięki temu kwestię nabycia, np. pojazdu, możemy zostawić leasingodawcy, a on zakupi go dla nas w najkorzystniejszej cenie.

Kolejny argument dotyczy formalności, które są utrapieniem każdego przedsiębiorcy. W przypadku leasingu są one zdecydowanie uproszczone, szczególnie jeśli porównamy je do tych obowiązujących przy kredytach bankowych. Co więcej, także sam czas rozpatrywania wniosku i otrzymania w użytkowanie przedmiot leasingu będzie znacznie skrócony, a to nie tylko komfort, ale w kluczowych momentach także szansa na błyskawiczne reagowanie na zmieniającą się sytuację rynkową.

Warto zwrócić też uwagę na fakt, że po wygaśnięciu umowy leasingu przedsiębiorca nie ma obowiązku nabyć pojazdu. Oczywiście ma taką możliwość, ale skorzystanie z niej jest w pełni dobrowolne.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam