Jak porównywać oferty leasingu?

2014-03-13 13:33:00

Coraz więcej konsumentów decyduje się na leasing. Ofert tej formy finansowania jest też całkiem sporo i dlatego należy wiedzieć, jak je dobrze porównać.

Aby porównywać oferty leasingu, nie trzeba wcale posiadać jakiejś tajemnej wiedzy. Ogólnie rzecz biorąc, jest to stosunkowo proste zadanie. Wynika to poniekąd z faktu, że na rynku finansów panuje silna konkurencja wymuszająca na firmach leasingowych prezentowanie swoich produktów jasno i przejrzyście.

Przy porównaniu ofert należy zacząć od takiego parametru jak koszt całkowity leasingu. Nie jest on ukrywany przez firmy leasingowe w swoich ofertach, więc nie ma dużych problemów ze znalezieniem informacji o nim. Warto jednak przy nim pamiętać o zwróceniu uwagi na to, czy w koszcie całkowitym wliczona jest wysokość wykupu. Jeśli koszt całkowity jest podany bez kwoty wykupu, to automatycznie prezentuje się korzystniej. W praktyce jednak dopiero po jego dodaniu możemy mówić o koszcie całkowitym.

Kolejnym parametrem jest liczba rat leasingowych. Raty są uzależnione od okres leasingowania i najczęściej ustalane comiesięcznie. Należy pamiętać, że w przypadku np. 36 rat istnieje taka możliwość, że zapłacimy ubezpieczenie za kolejny rok. Aby tego uniknąć, należy dokładnie zapoznać się z datą rozpoczęcia i zakończenia okresu leasingowania tak, żeby ubezpieczenie automatycznie się nie odnowiło.

Podstawa oprocentowania oferty leasingu, zwana również jej stopą, to kolejny istotny parametr podczas analizy. Tutaj możliwości są dwie: zmienne oprocentowanie lub stałe oprocentowanie. W rzeczywistości częściej spotyka się tutaj oprocentowanie zmienne, które jest uzależnione od WIBOR 1M albo WIBOR 3M.

Wyżej wymienione parametry mają kluczowe znaczenie przy porównywaniu ofert. Jeśli bierzemy się za analizę, to musimy pamiętać, aby porównywać każdą możliwą różnicę między poszczególnymi propozycjami leasingodawców. Oprócz wyżej opisanych parametrów oferty mogą się różnić między sobą na przykład w wysokości wpłaty własnej (początkowej).

Oferta leasingowa to także ubezpieczenie. Najczęściej firmy leasingowe współpracują z ubezpieczycielami, oferując nam określone pakiety. Musimy pamiętać, aby w koszty leasingu wliczyć również ten parametr. Jeśli go pominiemy to może się okazać, że pominęliśmy bardzo ważną kwestię.

Zaopatrzeni w te informacje na pewno z łatwością poradzimy sobie z porównaniem różnych ofert leasingowych. Zawsze pamiętać przy tym należy, aby dać sobie na takie porównanie trochę czasu. Liczy się dokładność i zwracanie uwagi na wszystkie najważniejsze aspekty związane z kosztem usługi.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam