Limit kredytowy to kwota środków, którą ma do dyspozycji klient w ramach dopuszczalnego debetu na rachunku osobistym (albo rachunku bieżącym w przypadku przedsiębiorstw) albo na karcie kredytowej. Innymi słowy, jest to określona kwota, która formalnie należy do banku, ale którą bank daje klientowi do dyspozycji.
Wysokość przyznanego limitu kredytowego jest zależna przede wszystkim od sytuacji finansowej klienta (m.in. od poziomu jego zarobków) oraz dotychczasowej historii kredytowej.
Dokonując transakcji z konta osobistego czy kartą kredytową, można zadłużyć się maksymalnie do poziomu limitu kredytowego. W przypadku limitu w rachunku osobistym, spłata zadłużenia następuje automatycznie w momencie wpływu na konto. Spłata może być całkowita lub częściowa - w zależności od wysokości wpływu. W przypadku limitu w karcie kredytowej, jej posiadacz sam musi zadbać o spłatę zadłużenia na karcie (całkowitą lub częściową, ale przynajmniej minimalną wartość spłaty - zwykle na poziomie 5 proc.).
Oprocentowanie limitu kredytowego, zarówno w rachunku osobistym jak i na karcie kredytowej, jest często zbliżone do maksymalnego dozwolonego prawnie poziomu czterokrotności stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego. W przypadku transakcji w poczet limitu w rachunku bieżącym, odsetki są zazwyczaj naliczane od pierwszego dnia zaistnienia zadłużenia (choć bywa, że banki dają kilka dni darmowego kredytu). Z kolei dokonując transakcji bezgotówkowych kartą kredytową, klient ma od ok. 20 do 60 dni na całkowitą spłatę zadłużenia bez odsetek (w zależności od momentu dokonania transakcji w długości trwania okresu bezodsetkowego w danym banku). Niemal zawsze z kolei transakcje gotówkowe kartą kredytową (czyli m.in. wypłata gotówki z bankomatu) nie są objęte okresem bezodsetkowym, i odsetki są naliczane już od pierwszego dnia zaistnienia takiego długu.
Banki pobierają opłaty (w skali roku lub miesiąca) za udostępnienie limitu kredytowego w rachunku osobistym lub karcie kredytowej - zwykle rzędu kilku czy kilkunastu złotych na miesiąc.