Reklama

Artykuł

Obraz wprowadzający do artykułu

Ile wynosi całkowity koszt zatrudnienia pracownika?

kredyty dla firm

Koszt zatrudnienia pracownika nie ogranicza się tylko do wypłaty jego comiesięcznej pensji. Koszty, które ponosi pracodawca, są dużo wyższe. Różnią się między sobą w zależności od rodzaju zawartej między pracownikiem a pracodawca umowy. Ile zatem w 2015 roku wynosi całkowity koszt zatrudnienia pracownika w Polsce?

Głównymi czynnikami mającymi wpływ na koszty zatrudnienia pracownika jest rodzaj umowy, w ramach której jest on zatrudniony, oraz wysokość wynagrodzenia brutto pracownika. Przyjrzyjmy się, z jakimi opłatami wiąże się zatrudnienie pracownika przy konkretnych rodzajach umów.

Największe koszty przy umowie o pracę

Zatrudniając pracowników na podstawie umowy o pracę, pracodawca musi się liczyć z kosztem wynagrodzenia brutto powiększonym o konieczność opłacania składki ZUS. Dlaczego? Składki ZUS są potrącane nie tylko z wynagrodzenia pracownika, ale również są opłacane częściowo z kieszeni przedsiębiorcy.

Pracodawca ponosi koszty w wysokości ok. 20 proc. wynagrodzenia brutto pracownika. Musi on odprowadzić

  • składkę emerytalną w wysokości 9,76 proc.,
  • rentową - 6,50 proc.,
  • wypadkową - 1,93 proc.,
  • na Fundusz Pracy - 2,45 proc.,
  • na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – 0,1 proc.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę została określona w rozporządzeniu Rady Ministrów. Obecnie najniższa krajowa wynosi 1750 zł brutto. Całkowity koszt zatrudnienia pracownika będzie kształtował się przy tej wysokości pensji na poziomie 2112,96 zł.

Relatywne koszty przy umowie-zlecenie

Z zależności od tego, czy zatrudniana osoba pracuje tylko w jednym miejscu, czy też u kilku pracodawców, w przypadku umowy-zlecenia koszty mogą kształtować się na różnym poziomie.

Jeśli zlecenie jest jedynym źródłem dochodu dla danej osoby, wtedy koszt pracodawcy wynosi tyle, ile w przypadku umowy o pracę. Pracodawca ponosi więc koszt w postaci wynagrodzenia brutto powiększonego o składki ZUS.

Jeżeli osoba zatrudniona jest dodatkowo w innej firmie, a otrzymywane z tego tytułu wynagrodzenie jest równe co najmniej wynagrodzeniu minimalnemu,,lub pracownik jest studentem do ukończenia 26 roku życia, pracodawca ponosi tylko koszt wynagrodzenia brutto.

Bez składek przy umowie o dzieło

Składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie odprowadza się w przypadku umowy o dzieło. Dlatego też kosztem, jaki poniesie pracodawca, będzie jedynie wynagrodzenie brutto pracownika. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, w której umowę zawiera się z własnym pracodawcą lub gdy umowa o dzieło jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy.

Reklama