aleksandraw napisał
@Marian Bułecki, czyli mam rozumieć, że nie ma ubezpieczenia stricte przeznaczonego pod pożyczki społecznościowe? Też mnie ten temat ciekawi, bo noszę się z zamiarem wzięcia pożyczki w CapitalClub i w sumie nurtują mnie dwie kwestie: po pierwsze - czy ja jako pożyczkobiorca mogłabym się ubezpieczyć od ryzyka niespłacenia tej pożyczki? Oczywiście nie zakładam tego, chodzi tylko o to, gdyby wynikło jakieś nieprzyjemne zdarzenie losowe. Po drugie - czy inwestor także może się ubezpieczyć na wypadek nie spłacenia przez pożyczkobiorcę swojego zobowiązania, by odzyskać od razu pieniądze, a nie borykać się z długotrwałym procesem windykacji? Z tego co zrozumiałam w Pana wypowiedzi to istnieje jedynie szansa ubezpieczenia mienia zabezpieczającego pożyczkę; a jeśli zabezpieczeniem jest jedynie weksel? Czy tylko w przypadku śmierci, choroby czy doznania krzywdy przez pożyczkobiorcę inwestor ma prawo do jakiegokolwiek odszkodowania? Mało już z tego rozumiem, wszystko mi się w głowie pokomplikowało :)
1." Czy ja jako pożyczkobiorca mogłabym się ubezpieczyć od ryzyka niespłacenia tej pożyczki?" 2."Czy inwestor także może się ubezpieczyć na wypadek nie spłacenia przez pożyczkobiorcę swojego zobowiązania?"
Zacznę od drugiego pytania. Tego nie wiem. Nie znam jakiejkolwiek oferty ubezpieczeniowej tego typu dla pożyczkodawców. Co do pierwszego pytania; jakikolwiek ubezpieczyciel nie jest, bo nie może być, stroną umowy kredytowej, pożyczkowej, etc. Pożyczkobiorca, jeśli pożyczkodawca nie wykaże w tej sprawie inicjatywy, może zaproponować by polisa ubezpieczeniowa dot. mienia będącego zabezpieczeniem kredytu i/lub życie, zdrowie pożyczkobiorcy,była formą zabezpieczenia umowy kredytowej, tylko czy druga strona na to przystanie? Jeśli tak, to czy będzie traktować taką polisę jak każde inne zabezpieczenie samodzielne, czy tylko jako jakieś uzupełnienie wymaganego zabezpieczenia? Tego tu nie rozstrzygniemy.Tak jak wcześniej napisałem polisa zabezpiecza od konkretnych zdarzeń ubezpieczeniowych, a jej wykorzystanie w celach opisanych przez panią polega na scedowaniu uprawnień ubezpieczonego do odszkodowania na rzecz pożyczkobiorcy. Problem w tym, że obie strony umowy muszą tego chcieć. Dotyczy to także ubezpieczyciela, który nie musi zgodzić się na taki układ. Tak więc niczego tu nie wykluczam.
Wypowiedź została zmieniona przez: WAR-TO UBEZPIECZENIA Marian Bułecki 9.2.2016 18:10
Cytuj