12.10.2015 14:02
JuliaB napisał
Gość napisał
Steven napisał
Ubezpieczenie zgonu to chyba podstawa takich ubezpieczeń, prawda?Aczkolwiek sam się dziwie, że jeszcze nie pomyśleli o nowej składce, która nie zawiera tej opcji. Ostatecznie świat się zmienia, a my podobno jesteśmy pokoleniem egoistów, którzy żyją dla siebie.
Na pewno jest wiele osób, które nie mając rodziny na utrzymaniu nie bardzo mają i przede wszystkim nie chcą nikogo uposażać.
Właśnie, czy można zawrzeć taką umowę ubezpieczenia i nie wskazać uposażonego?
O wszystkim decyduje kodeks cywilny.
Mógłbyś rozwinąć nieco tę myśl?
Jakim cudem Kodeks Cywilny może decydować o zasadach ubezpieczeń?
To znaczy wiem, że jeśli chodzi o oc auta, to jest ustawa, która reguluje zakres i wysokość, ale innych ubezpieczeń też się to tyczy?
Nie ma jakiejś dowolności w tym względzie?
Sama nie mam obecnie ubezpieczenia i się z tym nieco nieswojo czuję.
Każda regulacja związana także z umowami ubezpieczenia musi być zgodna z „ustawami wyższego rzędu”, czyli np. ogólne warunki ubezpieczenia - jakiekolwiek, muszą być zgodne np. z Kodeksem Cywilnym, z pakietem ustaw ubezpieczeniowych, w ubezpieczeniach majątkowych mogą być wymienione inne akty prawne, np.. prawo budowlane, etc. Zazwyczaj w tychże ogólnych warunkach ubezpieczenia (owu) jest zapis typu np.: „w sprawach nieuregulowanych w niniejszych owu mają zastosowanie odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego oraz ustaw regulujących działalność ubezpieczeniową.” Pytanie dotyczyło kwestii braku wskazania we wniosku osoby uposażonej w razie śmierci ubezpieczonego do świadczenia ubezpieczeniowego. Zazwyczaj wspomniane ouw przewidują taką możliwość, np.: „… jeżeli ubezpieczony nie wskazał uprawnionego, … osobami wskazanymi, uprawnionymi do świadczenia, są członkowie rodziny zmarłego, wg. następującej kolejności: 1) małżonek, 2)w równych częściach dzieci, jeśli brak jest małżonka, 3) w równych częściach rodzice, jeśli brak jest małżonka i dzieci, 4) w równych częściach inne osoby powołane do dziedziczenia po ubezpieczonym, jeżeli brak jest osób wym. w pkt. 1-3.” i jest to zgodne z Kodeksem Cywilnym. Wskazać we wniosku ubezpieczeniowym można dowolną osobę/osoby, fundację, etc. Właśnie kwestie związane z dziedziczeniem, spadkiem, etc. są uregulowane w ustawie. Zapis ubezpieczającego/ubezpieczonego wskazujący konkretną osobę/osoby ma swoje reperkusje prawne, podatkowe, spadkowe, etc. To jednak dość złożone zagadnienie. Dodam tylko, że ubezpieczający/ubezpieczony może w każdym czasie zmienić swoją decyzję w tym względzie. Ponadto takie wskazanie powoduje określone konsekwencje dot. spadku po zmarłym (tzw. masa spadkowa) i jest raczej nie do podważenia. To jednak zagadnienie raczej do szczegółowego wyjaśniania przez radców prawnych.
Cytuj
blog: www.wartoubezpieczenia.pl
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com
www.facebook.com/wartoubezpieczenia
mbulecki@gmail.com