pracek napisał
Witam.Chciałbym w najbliższym czasie wykupic ubezpieczenie AC dla swojej firmy i szczerze powiedziawszy to jestem w kropce ponieważ jest bardzo wiele ofert.Widzę,zę przedział cenowy również jest bardzo duży. Na co warto jest zwracać uwagę? Czy warto jset wybierać trochę tańsze mniejsze towarzystwa ubezpieczeniowe czy może trzymać się tych większych?
Domyślam się że chodzi Panu o ubezpieczenie samochodu(ów) w firmie.
"Czy warto jset wybierać trochę tańsze mniejsze towarzystwa ubezpieczeniowe czy może trzymać się tych większych?"
Na to pytanie nie ma uniwersalnej i dobrej odpowiedzi. Zapewne ma Pan jakieś doświadczenia z ZU, tym samym i określone preferencje. Porada by Pan poprosił o pomoc kogoś z branży ubezpieczeniowej, komu Pan ufa, kto rzetelnie przeanalizuje sytuację i zasugeruje rozwiązania jest jak najbardziej słuszna. Zaufanie to obecnie bardzo deficytowy towar. Jeśli ma Pan taką osobę, to już jest Pan szczęściarzem.
Proponuję nie zaczynać analizy ofert od ich ceny, bo nie sposób przejrzeć kilkadziesiąt ofert, w tym część w różnych alternatywnych wariantach. Co Pan zrobi i co Pan pomyśli po podjęciu decyzji przez Pana, jeśli znajdzie się ktoś, kto powie że można taniej... ?
Na wstępie proponuję cenę traktować jako wyznacznik górnej granicy kosztów które może Pan ponieść.
Proponuję kilka ( można więcej) wyznaczników:
1. Czy w grę wchodzi ubezpieczenie jednego, dwóch, czy więcej pojazdów? ZU dla grup pojazdów oferują tzw. ubezpieczenia flotowe, które mogą się dla Pana okazać bardzo dobrym rozwiązaniem.
2. Czy ubezpiecza Pan mienie firmy, czy dopiero ew. Pan zamierza? Może to mieć wpływ na cenę oferty w niektórych ZU ( nie we wszystkich). Jeśli tak, to proponuję zacząć od oferty ZU który majątek firmy ubezpiecza ( bo chyba Pan ma dobre zdanie o tym ZU) i inne oferty odnosić do oferty tego ZU.
3. Należy pamiętać, że AC/KR może inaczej kosztować jeśli w tym samym ZU ma się wykupione
OC kom.
4. Powinien się Pan zastanowić nad zakresem potrzebnej Panu ochrony ubezpieczeniowej w ramach AC/KR. Tak więc proponuję zwrócić uwagę na m. in. zakres terytorialny, formułę tego ubezpieczenia (all risks, czy ryzyka nazwane), udziały własne w szkodzie, franszyze - jakie?, wyłączenia, kwestia amortyzacji, likwidacja szkód, etc.
Jeśli zastanawiając się nad w/w kwestiami ustawi Pan sobie kryteria w określonej kolejności, to łatwiej będzie Panu podjąć decyzję ostateczną i z perspektywy Pana potrzeb i możliwości na pewno będzie to decyzja optymalna. Co do ceny; to jedno z ważnych kryteriów, ale nie jedyne które powinien Pan brać pod uwagę. To od Pana zależy czy wbrew wszystkiemu będzie ono decydujące. Jest pewna granica której nie należy przekraczać. Tą granicę wyznaczają Pana potrzeby,głównie te których nie może Pan lekceważyć. Jeśli wybierze Pan, kierując się głównie ceną, ofertę która w niewystarczającym stopniu zabezpieczy Pana interes, to w skrajnym przypadku, po szkodzie może się okazać że oszczędność na składce może okazać się dużą stratą.