Mela napisał
co lepiej dać chrześnicy na Pierwszą Komunię- pieniądze czy może kupić złoto? Nie łancuszek ani pierscionek, ale sztabkę złota mniej więcej w cenie 3000 zł? Myślę ,że rodzice odłożyliby pieniądze na lokatę dla dziecka, co jest bardziej opłacalne - pieniądze czy złoto?
Czas na długoterminową inwestycję w złoto jest dobry. Chrześnica przetrzymując złoto minimum do założenia rodziny będzie miała wartościową rzecz bez względu na zdarzenia w gospodarce. Pieniądze zawsze mogą rozejść się w nagłym przypadku, a posiadanie sztabki będzie sprawiało, że złoto zostanie wykorzystane z dużym prawdopodobieństwem jako ostatnie lub wcale (rodzice będą woleli wziąć kredyt).
piotr wiec napisał
Czy potem odsprzedaje się to złoto w tym samym banku, no bo przecież nie u jubilera?
Trzeba ustalić w BZWBK i wybrać sprzedawcę, który gwarantuje odkupienie w cenie 98-99% aktualnej ceny (cena spot).
Dodam jeszcze, że inwestowanie w złoto oraz inne instrumenty jest nierozerwalne ze zmiennością wyceny. Tak jak wspomniałem lokata bankowa powoduje liniowy przyrost kapitału i ludzie nie radzący sobie psychicznie z regularnymi wahaniami stanu konta powinni trzymać się z daleka od złota, obligacji, akcji itd.
Zmienność na rynku złota jest możliwa do opisania średnimi i innymi wskaźnikami statystycznymi, ale dla przeciętnego inwestora są to informacje niewiele wnoszące. Niemniej złoto wykazuje zmienność wyższą od akcji!
felietony/inwestycje-w-zloto-spekulacja-inwestycja-dlugoterminowa-czy-ubezpieczenie.html
Rozwiązanie jest takie samo jak w przypadku długoterminowego inwestowania w akcje (strategia pasywna). Złoto fizyczne kupujemy z horyzontem minimum 20-30 lat wzwyż. Podobnie powinien być rozłożony na lata proces nabywania. Cena od szczytów jest atrakcyjna i wiemy, że wcześniej lub później maksima zostaną pobite. Jest to jedyne aktywo, które pomimo wahań cen
ZAWSZE wraca do wyceny powyżej długoterminowej inflacji, więc za 20-30 lat na 100% cena będzie powyżej 2000$/uncję.
Wykres macierzowy z powyższego artykułu pokazuje, że w horyzoncie inwestycyjnym powyżej 20 lat średnioroczny zysk na złocie waha się w zakresach 5-10% oraz 0-5% i 10-15%
Podsumowując: długoterminowo złoto utrzyma wartość pieniądza powyżej inflacji przynosząc zysk powyżej lokaty bankowej,
choć przy zmienności cen wyższej niż w przypadku akcji!.
Dodatkowo złoto nie przynosi dochodu w przeciwieństwie do akcji, a dokładniej walorów spółek giełdowych wypłacających dywidendę.
Długoterminowy portfel pasywny powinien wyglądać mniej więcej tak (bez osobistych preferencji klienta):
10-20% złoto fizyczne
40-80% akcje
20-60% obligacje
Lokaty: kilka-kilkanaście tysięcy złotych na nagłe potrzeby.
Pojawiły się w ostatnich dniach informacje o wzmożonym popycie na obligacje KRUK S.A. oraz Alior Banku. W końcu Polacy zaczynają mieć dość niskiego oprocentowania lokat. Niestety kto nie wykorzystał okazji, to może mieć ciężko skorzystać z możliwości zarobku ponad 5% rocznie. Emitenci także zauważyli zwiększony popyt, więc nie będą proponować tak dobrego oprocentowania. Na szczęście obligacje można kupić także na rynku wtórnym, a nie tylko w czasie emisji na rynku pierwotnym. Tutaj można znaleźć atrakcyjne okazje inwestycyjne.
Osoby zainteresowane pomocą w budowie portfela obligacji (na życzenie klienta można zrezygnować z akcji) zapraszam do kontaktu mailowego.
Do dyskusji nt. inwestowania w ten instrument zapraszam do tego wątku:
http://www.comperia.pl/forum/lokaty/5860-jak-inwestowac-w-obligacje.html
Temat złota obszerniej opisany został tutaj:
http://www.comperia.pl/forum/lokaty/262-czy-inwestycja-w-zloto-jeszcze-sie-oplaca.html
Pozdrawiam
Tomasz Jarocki
Wypowiedź została zmieniona przez: Tomasz Jarocki 23.4.2016 15:44
Cytuj