Dotychczasowe przepisy nie zapewniają jednak starszym osobom dostatecznej ochrony. Dlatego wszyscy czekają na ustawę regulującą tę kwestię. Produkt oferowany będzie przez banki i instytucje kredytowe, czyli podmioty, które działają na rynku finansowym i podlegają nadzorowi KNF. Najważniejsza informacją jest to, że własność nieruchomości dopiero po śmierci właściciela będzie przechodziła na bank.
Odwrócony kredyt hipoteczny ma być produktem pozwalającym bankom pożyczać pieniądze, których spłata nastąpi dopiero po śmierci kredytobiorcy. Zabezpieczeniem wypłacanych przez bank pieniędzy będzie
hipoteka ustanowiona na nieruchomości klienta. Bank wypłaci nam określoną sumę pieniędzy jednorazowo lub w ratach.
Co ważne w projekcie ustawy nie określono, że pieniądze muszą być wypłacane dożywotnio - może to być jednorazowy przelew całej kwoty lub comiesięczne raty przez pewien okres. Dobrą wiadomością jest to, że spadkobiercy również pomimo takiego kredytu mogą otrzymać pewien spadek. Gdy właściciel mieszkania umrze nastąpi rozliczenie między instytucją finansującą a spadkobiercami. Nadwyżka między rynkową wartością nieruchomości a wypłaconym kredytem, z odsetkami, ma być przekazywana spadkobiercom.